03.08.2009 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Ústecku sklidili třetinu ploch

Zemědělci v Ústeckém kraji dosud sklidili obiloviny ze 30 604 hektarů, což je zhruba 30 procent oseté plochy. Předseda Krajské agrární komory František Loudát uvedl, že podle dosavadních výsledků bude letošní úroda průměrná, výnosy prý budou o málo nižší než v loňském roce.

Ozimou pšenici, kterou letos zemědělci zaseli na 59 644 hektarech, sklidili z 19 920 hektarů, průměrný výnos je 5,26 tuny na hektar. Z 96 procent už mají zemědělci v kraji sklizený ozimý ječmen, kterého se v průměru urodilo 4,51 tuny na hektar, z 23 procent je sklizený ječmen jarní. U žita, ovsa a tritikale prý teprve sezona žní začíná, sklizeno je jen několik hektarů. Zatím 578 hektarů z 18 457 osetých hektarů sklidili zemědělci u řepky olejné. Její výnos prozatím činí 2,9 tuny na hektar.
Podle Loudáta se zemědělci nyní musejí vypořádat s nepříznivým počasím, které průběh sklizně narušuje. V neděli žně narušily zvláště na Mostecku silné deště, které byly doprovázené i kroupami.  Loudát řekl, že nepříznivě se pro zemědělce v regionu vyvíjejí výkupní ceny obilí, které jsou velmi nízké. Potravinářkou pšenici nyní prodají za zhruba 2600 korun za tunu, což je polovina než před dvěma lety, krmné odrůdy jsou údajně ještě levnější. Řepku prý odběratelé vykupují maximálně za 5500 korun za tunu. Loudát dodal, že do výkupních cen velmi nepříznivě zasáhne i nařízené zastavení výroby v trmickém lihovaru, kam chtěli zemědělci dodat významnou část své letošní úrody.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down