11.03.2015 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Ústecku vzrostl počet prasat

Počet chovaných prasat v Ústeckém kraji vzrostl meziročně o 13 procent a skotu o deset procent. Přesto patří region k těm, kde je chovatelů nejméně. Vyplývá to z informací, které poskytl Český statistický úřad.

Chov skotu v Ústeckém kraji patří k nejnižším mezi kraji v zemi. Ke konci roku 2014 bylo v kraji chováno 40 339 kusů skotu, na celkových stavech skotu se kraj podílel necelými třemi procenty, což je spolu s Karlovarským krajem nejnižší podíl mezi kraji.    Proti loňsku se stav skotu zvýšil o 9,6 procenta. Podpořit chov na úkor pěstování obilnin a řepky se nyní snaží ministerstvo zemědělství různými dotacemi. V regionu ale zmizely velké kravírny už z počátku 90. let.  Za situací v chovu v Ústeckém kraji stojí částečně historie. V regionu, kde po druhé světové válce původně německé statky často přecházely do rukou přistěhovalců, nezapustil chov hluboké kořeny. Po roku 1989 tak i v souvislosti s dalšími kroky tehdejších vlád nastal rychlý úbytek stavu. Skotu se tehdy v regionu chovalo 168 tisíc kusů a 60 000 krav. Nejpočetnější chovy skotu jsou teď v Jihočeském kraji a na vysočině.
Krav farmáři v Ústeckém kraji chovali zhruba 16 tisíc, proti roku 2013 se stavy zvýšily o více než sedm procent. Na celkových stavech skotu se chovy krav v kraji podílely necelými dvěma pětinami, tento podíl byl v mezikrajovém srovnání druhý nejnižší. Poloviční byl podíl dojných krav v Ústeckém kraji. I na severu Čech podobně jako ve všech ostatních regionech platí, že klesá podíl dojných krav ve prospěch krav bez tržní produkce mléka.  Za celý loňský rok bylo v oblasti vyprodukováno 58 milionů litrů mléka, což představuje meziroční růst o pět procent. Republikový podíl je dvě procenta, což je druhý nejnižší po sousedním Karlovarském kraji. O něco lépe se daří v regionu chovu prasat. Loni jich farmáři chovali 86 000, což je o 13 procent více než v roce 2013. Republikový podíl činí pět procent. Počet prasat rostl i ve všech ostatních krajích s výjimkou Libereckého, Královéhradeckého a Zlínského. Meziroční pětiprocentní nárůst zaznamenal Český statistický úřad v Ústeckém kraji u produkce jatečných prasat, kterých bylo 16 000 tun živé hmotnosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down