Na Ústecku začali sklízet jahody, bude jich prý dost

Letošní úrodu jahod, jejichž sklizeň začala v Ústeckém kraji, více než současné deště ohrozily ranní mrazíky v první polovině května. I tak by ale českých jahod mělo být na trhu dostatek. Uvedl to Stanislav Štrympl z rodinné farmy Zahrada Svádov v Ústí nad Labem.

Přízemní mrazíky podle něj zničily zhruba dvacet procent květů. U některých odrůd jako například Clery to bylo až sedmdesát procent, uvedl pěstitel a doplnil, že nedostatku tuzemských jahod se lidé obávat ale nemusejí. Současné deštivé počasí úrodě naopak prý prospělo. Jahody rostou, aniž by je museli zalévat, řekl farmář pěstující jahody na 7,5 hektaru a na dalších třech hektarech novou výsadbu, kde se bude sklízet až příští rok. Hniloba plodům nehrozí, rostliny byly ošetřeny už v době květu.

Špičku letošní sklizně ve Svádově čekají kolem 10. června. Právě nárazovost dozrávání jahod pěstitelům komplikuje situaci na trhu. Prodávají totiž jen čerstvé plody konzumní zralosti a právě v tom je velký rozdíl mezi domácími a dováženými jahodami, kterých je podle údajů agrární komory na českých pultech více než 80 procent.
Cenově nelze jahodám třeba z Polska konkurovat, protože tu jsou vyšší náklady na sklizeň, ale chuťově a kvalitou jsou ty české úplně někde jinde, doplnil Štrympl.

České jahody se ale začínají objevovat i v nabídce obchodních řetězců, svádovská farma je dodává například do Globusu. Jinak je prodává ve svých stáncích v severočeských městech, v Praze nebo Plzni. Denní sklizeň se musí hned prodat, jahody se neskladují, řekl zemědělec.
Zahrada Svádov je v Ústeckém kraji rozsahem produkce jahod spíše výjimkou. V Unii ovocnářů severočeského regionu je registrováno jen několik malých pěstitelů s jednotkami hektarů osázených jahodami.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *