Na vodohospodářské projekty a ochranu přírody půjde 1,4 miliardy korun

Obce, města, svazky obcí či příspěvkové organizace se mohou ucházet o evropské dotace v celkové výši 1,4 mld. Kč, které jsou určeny například na vodohospodářské projekty, odstranění starých ekologických zátěží či ochranu přírody a krajiny. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se Státním fondem životního prostředí ČR a Agenturou ochrany a krajiny ČR vypsalo sedm nových výzev z operačního programu Životní prostředí.

Výzvy jsou zaměřeny na projekty strategického významu, které přispějí k rozvoji daného regionu či města a budou problémy řešit komplexně. Ministerstvo životního prostředí podpoří takzvané integrované územní investice a komunitně vedený místní rozvoj. Dá na ně 1,4 miliardy korun, informoval úřad. Jedná se například o sérii protipovodňových opatření vymezených ve strategiích metropolitních oblastí Brna či Prahy, dobudování kanalizace v okrajových částech některých měst či sanaci ekologických zátěží a revitalizaci brownfieldů, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Čtyři z nově vyhlášených výzev míří na investice do vodního hospodářství, na projekty zlepšující nakládání s odpadními vodami, na zajištění pitné vody nebo protipovodňová opatření. Pro žadatele je vyhrazeno přes 720 milionů korun. Podpořeny budou projekty na území Královéhradecka, Pardubicka, Plzeňska a na území Prahy a Brna, dodal ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Další výzvy se zaměřují na podporu průzkumných prací, dodatečných průzkumů, analýz rizik a sanace vážně kontaminovaných lokalit. Na tyto projekty vyčlenilo ministerstvo celkem 200 milionů korun. Výzva je určena pro Ústecko a Chomutovsko.

Dotaci mohou rovněž získat projekty komunitně vedeného místního rozvoje, které posílí biologickou rozmanitost a přirozené funkce krajiny. Může to být například boj s invazními druhy rostlin, jako je bolševník a křídlatka. Na tyto projekty je vyhrazeno celkem 486 milionů korun.

Ve výzvách, které podpoří vodohospodářské projekty nebo odstranění ekologických zátěží, končí příjem žádostí 2. ledna 2019. U výzev zaměřených na ochranu přírody a krajiny až 2. ledna 2020.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down