19.07.2021 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na vybraných místech Prahy opět spásají trávu ovce, kozy a krávy

Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav. Mluvčí města Vít Hofman dnes sdělil, že stejně jako loni se od dubna na chráněných lokalitách pohybují tři stáda ovcí a koz a dvě stáda jalovic. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců.

Ve třech stádech ovcí a koz po asi 70 kusech podle Hofmana převažují ovce, které spásají hlavně trávu. Kozy pak okusují především listy dřevin. Zvířata se každoročně od jara do podzimu pohybují na desítkách míst, především v Prokopském a Šáreckém údolí a v Trojské kotlině, ale i v Radotínském údolí, na Třešňovce v Hrdlořezech nebo na Vidouli.

"Aktuálně jsou tři smíšená stáda ovcí a koz v přírodní rezervaci Prokopské údolí, přírodní památce Podbabské skály a v přírodní památce Bohnické údolí," doplnil náměstek primátora Petr Hlubuček. Kromě toho město od roku 2012 využívá i krávy, které spásají zejména podmáčené a vlhké louky. Jedno stádo o 13 kusech spásá od května až do října suchý poldr Čihadla a druhé o deseti kusech je na loukách v oblastech Milíčova, Šeberova, Lipenců a Obory Hvězda.

Magistrát si zvířata půjčuje od soukromých zemědělců, kteří také zajišťují jejich pastvu. Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se o lokality starat. Tento způsob údržby zeleně podle magistrátu vytváří vhodné podmínky pro udržení biodiverzity. Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn, a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což přispívá k druhové pestrosti. Dostávají tím prostor například konkurenčně slabší druhy rostliny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down