23.06.2005 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na výjezd do zahraničí potřebují psi, kočky a fretky nestačí obvykle jen pas

Před vlnou odjezdů na dovolené připomíná Státní veterinární správa, že psi, Kočky, psi a fretky, které cestují do zemí Evropské unie, musí mít od loňského podzimu s sebou pas vystavený soukromým veterinárním lékařem, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Podmínkou pro vydání pasu je označení zvířete tetováním nebo elektronickým čipem. Pokud je zvíře starší tří měsíců musí být očkováno proti vzteklině.

Domácí zvířata, která cestují do Chorvatska, musejí mít u sebe potvrzení o vakcinaci zvířete proti vzteklině a potvrzení o jeho tetování nebo označení čipem, tedy obsah evropského pasu pro malá zvířata. Jestliže jde o mladého psa s prvním očkováním, musí být provedeno nejméně půl roku před cestou. Navíc musí mít turista mířící do Chorvatska se psem, kočkou nebo fretkou potvrzení od soukromého veterináře o tom, že zvíře je zdravé, a potvrzení z krajské případě městské veterinární správy, že se v místě, odkud zvíře pochází, nešíří nějaká nákaza. Úplný zákaz platí v Chorvatsku pro vstup pitbullů.
Státy Velká Británie, Severní Irsko, Malta či Švédsko si kladou pro vstup do na svá území tvrdší podmínky. Žádají potvrzení laboratoře uznané EU o účinnosti vakcinace proti vzteklině, přičemž akreditaci v Česku vlastní laboratoř v Liberci. Do Británie, Irska a na Maltu je třeba na vyšetření se zvířetem zajít půl roku před cestou. Švédsko požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní a maximálně 365 dní po očkování proti vzteklině. Británie, Irsko, Malta, Finsko a Kypr také po turistech žádají, aby dva dny před vstupem do státu ošetřili své psy, kočky nebo fretky prostředkem proti echinokóze a klíšťatům. Švédsko a Finsko požadují, aby zvířata byla ošetřena proti echinokóze maximálně deset dní před vstupem.
Turisté, kteří se svými čtyřnohými přáteli směřují jinam než do zemí EU, pas pro malá zvířata potřebují při návratu na území unie. Navíc pak musejí splnit veterinární podmínky pro vstup do dané nečlenské země.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down