Na vysočině je zhruba 28 tisíc srnčí zvěře, 3500 černé zvěře a 24 tisíc zajíců

Podle letošního sčítání zvěře, které lesníci provedli ve dnech 4. února a 4. března, se v honitbách na vysočině nachází téměř 28 tisíc kusů srnčí zvěře, 24 tisíc zajíců a kolem 3500 kusů černé zvěře. Z ptáků se v přírodě nejčastěji vyskytují divoké kachny a bažanti. Informovala o tom Jitka Svatošová z tiskového oddělení Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Povinnost každoročně sčítat zvěř je dána zákonem o myslivosti. Údaje pak pomohou k lepšímu hospodaření v jednotlivých honitbách a ke stanovení plánu lovu tak, aby počty zvěře zůstávaly v zákonných limitech, upřesnil Martin Hyský, krajský radní pro oblast lesního hospodářství.

Sčítání volně žijících zvířat se provádí každoročně v zimních a jarních měsících, a to hlavně formou přímého pozorování v kombinaci s kontrolou pobytových znaků, zejména sledováním stop a dalších znaků pobytu zvěře. Letošní zima s dostatkem sněhové pokrývky podle Hyského výrazně přispěla k přesnějším údajům o počtu divoké zvěře. Uživatelé jednotlivých honiteb mají přesně stanovené minimální a maximální počty stavů zvěře tak, aby na jednu stranu nehrozilo vyhynutí některých druhů, na druhou stranu, aby zvěř při přemnožení nezpůsobovala v přírodě velké škody.

Poslední sčítání ukázalo, že v roce 2016 žilo na vysočině přes 28 tisíc kusů srnčí zvěře, přes 3200 divokých prasat a téměř 24 tisíc zajíců polních. Kachna divoká byla zastoupena více než 12 tisíci kusy a bažant v počtu přes sedm tisíc kusů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down