Na vysočině se loni skoro zdvojnásobil objem dřeva s kůrovcem

V lesích vysočiny se minulý rok zvýšila těžba dřeva napadeného kůrovcem o 92 procent na více než 250 tisíc metrů krychlových. Na celkové produkci dřeva v kraji se těžba stromů poškozených hmyzem podílela skoro 17 procenty. Podle údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), ale výrazně větší škody než na vysočině způsobil kůrovec v některých jiných částech republiky, zejména na severu Moravy.

"Loňský a předloňský rok byly hodně suché, kůrovec se rojil až třikrát," řekl František Kučera, pelhřimovský starosta a předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL). Uvedl, že někteří vlastníci, zejména drobní, neprovádí důsledně prevenci a odstraňování nemocných stromů. Těžba vyvolaná kůrovcem je pro podniky pracnější, protože napadené stromy bývají rozmístěny na velké ploše lesa. "Ale hlavně tam vzniká škoda na zpeněžení dřeva, protože když je suchý nebo napadený strom, vykupují ho pilaři za nižší cenu," uvedl Kučera. Lesníci musejí zůstat ve střehu i v tomto roce. "Ten kůrovec tady je, to nezmizí během jednoho roku," řekl. Na vysočině zabírají lesy 207 tisíc hektarů půdy. Je to 7,8 procenta celkové rozlohy lesů v ČR, čtvrtý nejvyšší podíl mezi kraji. Nejrozsáhlejší jsou lesy v Jihočeském kraji. Celková těžba dřeva se na vysočině loni meziročně zvýšila o šest procent na 1,491 milionu metrů krychlových. Objem nahodilé těžby se udržel na předloňské úrovni 682 tisíc metrů krychlových, a to díky tomu, že výskyt polomů a vývratů způsobených počasím se minulý rok snížil o polovinu. Těžba dřeva napadeného hmyzem však byla na vysočině vloni nejvyšší v posledním desetiletí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down