Na Vysočině se otevře veřenosti včelí farma u Hrotovic i jiné zemědělské podniky

Farmáři na Vysočině představí na několika místech letošní úrodu a regionální potraviny. V sobotu bude den otevřených dveří na včelí farmě Kurtinových v Račicích u Hrotovic. O týden později budou FarmaFest na kozí farmě v Ratibořicích na Třebíčsku a Slavnosti brambor v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Statek v Nové vsi u Leštiny na Havlíčkobrodsku představí letošní úrodu dýní koncem září nebo na začátku října.

Včelí farma Kurtinových, která má 300 včelstev, se tento týden v sobotu otevře dvě hodiny před polednem. Návštěvníci se dozvědí o chovu včel a uvidí zázemí farmy s linkou na vytáčení medu. "Zákazník ví, že včela dává med, zná tu skleničku medu, ale neví, co se skrývá za tím," řekl Kamil Kurtin. Lidé také mohou ochutnat med s malinami či jahodami. Po několika letech byl letos tmavý medovicový med, podotkl včelař.

Ve Žďáru nad Sázavou bude 16. září gastronomický festival Futrováníí na Farských. Kromě tří desítek stánků s jídlem z různých částí světa se v městském parku budou vařit pokrmy podle receptů používaných v 17. století v cisterciáckých klášterech. Festival začne hodinu před polednem. Vrcholí jím letošní městské Slavnosti jeřabin, tentokrát zaměřené na působení cisterciáckého řádu na Žďársku. Klášter ve Žďáru nad Sázavou byl zrušený v 18. století.

Kozí farma

Kozy na Bifarmě DoRa

FarmaFest na Biofarmě DoRa v Ratibořicích u Jaroměřic nad Rokytnou bude v sobotu 23. září. Na farmě, která se stará o 850 koz a kozí mléko zpracovává na řadu výrobků, budou komentované prohlídky s ochutnávkou a ukázkami vaření. Děti si na farmářské stezce vyzkouší třeba sázení rostlin a práci se slámou. Přestaví se regionální výrobci, v hudební části vystoupí zpěvačka Věra Martinová.

Slavnosti brambor

Slavnosti brambor v bystřickém centru Eden budou 23. a 24. září. Z bramborových specialit se budou podávat třeba bramboráky, lokše, placky, knedlíky s uzeným masem a se zelím a bramborové šišky, brambory tam bude možné koupit. V někdejším panském dvoře budou otevřené expozice zaměřené na řemesla a příběh půdy, k vidění budou draví ptáci, různá plemena koní a další zvířata chovaná na statku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down