13.05.2014 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Vysočině se zastavil pokles stavů prasat

V chovech na Vysočině se v posledním roce zastavil dlouhodobý pokles počtu prasat a drůbeže. Mírně přibylo i skotu. K letošnímu 1. dubnu se farmáři v tomto kraji starali o 213 490 kusů hovězího dobytka a měli ho nejvíce v Česku. Podle soupisu hospodářských zvířat, který zveřejnil Český statistický úřad, se ale na Vysočině v posledním roce přestala rozrůstat stáda ovcí a koz.

Ovcí a koz na Vysočině předtím spíš přibývalo; od jara 2004 jejich počty stouply na více než dvojnásobek. Za poslední rok ubylo několik desítek ovcí a teď jich v kraji žije 14 660. Koz vykázali chovatelé k letošnímu 1. dubnu 2360, o 9,4 procenta méně než před rokem.  Na Vysočině dřív lidé na vesnicích chovali kozu, aby měli mléko pro vykrmované prase. S odchodem starší generace to mizí a kozy jsou hlavně na kozích farmách. "Nemám informace, že by na Vysočině zaniklo nějaké větší stádo, spíš bych řekl, že pokles bude u těch individuálních chovatelů," řekl Vít Mareš, předseda Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR.  Chov prasat se na Vysočině za deset let do loňska snížil o 39 procent. Poslední rok nastalo mírné oživení a počty prasat chovaných v kraji stouply o 0,2 procenta na 247 853. Více prasat chovali jen zemědělci ve Středočeském kraji.  Ještě výraznější propad se na Vysočině v minulém desetiletí týkal chovu drůbeže, který do loňska klesl bezmála o čtyři pětiny. Od minulého jara se ale stavy začaly zvyšovat a k letošnímu 1. dubnu stouply skoro o 43 procent na 497 860 kusů. Vysočina se přesto nadále řadí mezi kraje s nejmenší intenzitou chovu drůbeže.
Nejstabilnější je na Vysočině chov skotu, který se v posledním desetiletí snížil pouze o tři procenta. V posledním roce farmáři přibrali do stájí dalších 2491 dobytčat, což představovalo meziroční navýšení stavů o 1,2 procenta. Přispěly k tomu zřejmě i rostoucí výkupní ceny mléka.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down