11.01.2005 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Vysočině se zemědělci obávají přemnožení hrabošů

Pěstitelé na Vysočině začínají mít obavy z hrabošů. V letošní teplé zimě se hlodavci více množí a začínají ničit ozimé obiloviny, řepku nebo jetel. Případné škody budou záviset na dalším vývoji počasí. Ozimy by mohly poničit například delší holomrazy.

"Myším teplé počasí prospívá. Škody jsou na loukách, na jetelovinách i na ozimech," řekl Kamil Zajíček, předseda Zemědělského družstva v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Množství hrabošů podle něj závisí na počasí. "Jednu chvíli se zdálo, že se to zastavuje, ale už zase pracují," konstatoval. Podnik se 4200 hektary zemědělské půdy se na některých polích snaží přilákat dravce na speciální tyče. Chemické prostředky proti myším zatím nepoužil.
Hrabošů se obává i Jiří Uchytil, ředitel Zemědělské a.s. Krucemburk na Havlíčkobrodsku. Na polích je podle něj nestačí brzdit ani káňata. "Myši poškozují porosty více než v jiných letech. Je potřeba, aby zamrzlo," soudí. Podle Karla Coufala, ředitele třebíčské agrární komory, se v okrese místy začínají objevovat větší populace hrabošů, ale zatím se nedá mluvit o kalamitě. "Pokud bude počasí takto pokračovat a chemicky se to neošetří, problém by to byl," řekl. Myši by žraly všechno, co na poli najdou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down