Na Vysočině sklidili prvních pět set hektarů obilí

Na Vysočině zemědělci do tohoto týdne posekali prvních 500 hektarů ozimého ječmene. Z hektaru zatím odváželi šest tun obilí, což je o 370 kilogramů méně v porovnání s celkovým loňským hektarovým výnosem ječmene ozimého v tomto kraji. Žně jsou na úplném začátku, uvedl ředitel jihlavské agrární komory Vlastimil Vaněk.

Podle údajů agrární komory zatím na Vysočině jezdily kombajny jen po polích Žďárska. "Jestli skončí tohle deštivé počasí, tak bychom chtěli také na konci týdne vyjet do ozimého ječmene," řekl Aleš Málek, předseda představenstva zemědělské společnosti v Havlíčkově Borové na Havlíčkobrodsku. Podnik pěstuje obilí přibližně na 700 hektarech polí, dozrává tam podobně jako minulé roky. Na Vysočině letos vyrostlo obilí téměř na 138 000 hektarech, sklizené je z necelých čtyř desetin procenta. Ozimý ječmen vypěstovali zemědělci v tomto kraji na 14 900 hektarech půdy. Víc než polovinu polí s obilninami na Vysočině představuje pšenice. Řepka olejka tento rok zabírá 37 500 hektarů pozemků, její sklizeň na Vysočině do tohoto týdne nezačala. V Česku je podle údajů Ministerstva zemědělství posečených 47 152 hektarů obilovin, tedy 3,6 procenta z jejich celkové rozlohy. Je to o něco víc než ve stejné době před rokem. Kromě ozimého ječmene už někde kombajny vjely i do ozimé pšenice a jarního ječmene. Celkový výnos je zatím v průměru 5,85 tuny z hektaru, u ozimého ječmene se v republice stejně jako na Vysočině pohybuje okolo šesti tun. Nejrychleji postupují žně v Jihomoravském kraji, kde jsou obiloviny sklizené z osmi procent polí. Sklizeň řepky začala jen ve Středočeském kraji, Jihomoravském kraji a Zlínském kraji. Sklizená je ze 4700 hektarů, což představuje 1,37 procenta řepkových polí v Česku. Průměrný hektarový výnos této plodiny je 2,5 tuny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down