Na Vysočině už sklidili pětinu řepky

Pěstitelé na Vysočině měli počátkem tohoto týdne sklizeno zhruba pětinu ploch řepky olejné, kterou zde bylo letos oseto přes 38 tisíc hektarů. Uvedl to ředitel jihlavské Agrární komory ČR Vlastimil Vaněk.

Sklizeň obilovin z celkové plochy přes 149 tisíc hektarů je zatím podle jeho slov vlivem deštivého počasí stále na samém počátku. Někde mokrý terén nedovoluje vjet těžké technice do polí, jinde obilí nestačí mezi dešti oschnout a někde jsou porosty ještě nezralé.
Průměrný hektarový výnos řepky je letos 3,1 tuny, tedy o 0,34 tuny vyšší než loni. Na Žďársku však krupobití zničilo podle odhadů až 800 hektarů porostů této olejniny. Z obilovin se na Vysočině sklízel zatím jenom ozimý ječmen, kterého je pod střechou téměř 89 procent ze 14.248 hektarů plochy. Má nepatrně nižší výnos než loni, 4,47 tuny z hektaru. Nejlepší úrodu zaznamenali zatím na Jihlavsku, 4,8 tuny z hektaru, nejnižší, 4,3 tuny na Třebíčsku. Tam ho na jaře poškodilo sucho.
Pouze na Havlíčkobrodsku začala sklizeň ozimé pšenice. Posečená je na pouhých dvou procentech okresní plochy. Vynesla 5,8 tuny na hektar, přičemž loni byl v kraji hektarový výnos 5,46 tuny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *