Na Vysočině začíná sklizeň brambor, ceny jsou vyšší

Na Vysočině začíná sklizeň brambor. Zatím to vypadá tak, že kvůli dopadům letošního počasí bude spíš průměrná, řekl dnes předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Zemědělci dostávají při prodeji ve velkém za kilogram brambor okolo sedmi korun, víc než před rokem. Dovážet brambory ze zahraničí se podle předsedy nevyplácí, protože tam je farmářská cena ještě vyšší. Na Vysočině je podle statistiky 35 procent z celkové rozlohy bramborových polí v České republice.

Na Vysočině se tradičně pěstují později sklízené odrůdy brambor. "Nedá se ještě usuzovat na nějaký výsledek, jsme na začátku. Nicméně je zřejmé, že v letošním roce, co se týká brambor obecně, žádné rekordy padat nebudou. Budeme rádi za průměrnou sklizeň," řekl Králíček.

Farmářská cena brambor stoupla

Farmářská cena brambor byla podle předsedy svazu loni v létě nižší o desítky procent. Okolo sedmi korun za kilogram se teď pohybuje při prodeji ve velkém na baličky, ze dvora farem si mohou lidé brambory koupit nejčastěji za 12 až 15 korun za kilogram. V obchodech se cena brambor podle předsedy svazu pohybuje od 15 do 18 korun za kilogram, pokud jsou brambory v akci. Jinak běžně stojí i 25 až 30 korun.  Sázení brambor na Vysočině letos ztížilo chladné a deštivé jaro, na jejich růst pak mělo dopad sucho. Problémy se suchem mají ale také pěstitelé brambor v jiných zemích, proto se brambory zatím moc nedovážely, za hranicemi jsou dražší. "Co se týká farmářských cen například v Rakousku a Německu, tak ty ještě v současné době dosahují nebo přesahují deset korun za kilogram," uvedl Králíček. Bramborám z Vysočiny určeným na jídlo tentokrát na trhu nebude konkurovat ani úroda z tuzemských ranobramborářských oblastí, kde sklizeň hlíz určených k letnímu prodeji začala v červnu a nyní už je v závěru. V minulých letech cena brambor touto dobou kvůli zvýšení nabídky klesala i pod pěstitelské náklady, což se nyní neděje, uvedl Králíček. Dodal, že náklady na kilogram brambor jsou zhruba pět korun. Podobně jako u jiných plodin, například jahod, nabízejí některé farmy lidem také možnost si brambory sesbírat na poli. Například farma rodiny Němcovy v Netíně na Žďársku nabízí samosběr brambor 16. a 23. září dopoledne. 

Rozloha brambor meziročně klesla

V Česku letos zemědělci podle Českého statistického úřadu nasázeli brambory na 20 947 hektarů polí, proti loňsku jejich rozlohu snížili o 3,4 procenta. Na Vysočině se naopak plocha bramborových polí mírně zvýšila. Brambory v tomto kraji letos zaujímaly 7381 hektarů, což je o 133 hektarů víc než před rokem. Brambory pěstují také zahrádkáři.*

úroda brambor

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down