13.09.2006 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Vysočině zahájili sklizeň brambor

Na Vysočině zahájili zemědělci sklizeň brambor. Přestože odhadují, že sklizeň bude letos nižší než vloni, výpadek nebude tak velký, jak původně předpokládali. Vysazené odrůdy brambor kvůli pozdějším dešťům totiž ještě neukončily svůj růst. Úroda brambor bude nižší i z důvodu, že proti loňsku ubylo asi sedmnáct procent pěstitelských ploch, uvedl tajemník Ústředního bramborářského svazu Josef Králíček.

Výnos brambor zatím byl podle Králíčka odhadován asi na 25 tun z hektaru. Vloni, kdy byla rekordní sklizeň, dosáhl průměr více než 28 tun z hektaru. Farmářská cena v tuzemsku nyní převyšuje šest korun za kilogram, podobně jako v Německu, dodal. .
Škrobárny věří, že se výnos i škrobnatost brambor ještě zvýší, a proto pozdržely začátek zpracovatelské kampaně. Škrobárny Pelhřimov začaly naplno zpracovávat brambory počátkem září, tedy o týden později proti loňsku. Nyní ale jedou už na plnou kapacitu, řekl ředitel Josef Hadrava. Největší výrobce škrobu v kraji plánuje produkci kolem 12 tisíc tun, jak mu umožňují přidělené kvóty EU. Výsledek se podle něj ještě nedá odhadnout. Brambor je méně než loni, ale to byl velký nadbytek.
Havlíčkobrodský Naturamyl, který plánuje výrobu kolem 2200 tun škrobu, zahájí kampaň příští týden. V polovině září začíná každý rok, protože mají pozdnější odrůdy. Je větší šance, že brambory ještě nějaký škrob naberou, řekl ředitel Zdeněk Myler.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down