Na vysočině žije nejméně jelenů v republice

V lesích vysočiny žije nejméně jelení zvěře v Česku, letos zjara myslivci napočítali jen 426 kusů. Naopak počty zajíců a kachen byly na vysočině v porovnání s ostatními kraji třetí nejvyšší a srnčí zvěře měla vysočina čtvrtý nejvyšší počet. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila jihlavská správa Českého statistického úřadu. Odstřel stoupá hlavně u rychle se množící černé zvěře, v posledním desetiletí se počty ulovených divokých prasat více než zdvojnásobily.

Podle jednatele okresního mysliveckého spolku ve Žďáru nad Sázavou Oldřicha Sedláře působí problémy hlavně divoká prasata. Jelení zvěře na Žďársku podle Sedláře ubylo poté, kdy byly počátkem 90. let minulého století rozděleny velké honitby na menší. Tím se zvýšil i odstřel. Zatímco na vysočině byly zjara jelení zvěře jen stovky, v Jihočeském a Plzeňském kraji počty převyšovaly tři tisíce.

Další druhy zvěře na vysočině doplácejí na techniku. „Zemědělská mechanizace zlikviduje velkou část přírůstků srnčí zvěře,“ uvedl Sedlář. Podle nálezů myslivců kvůli tomu ve žďárském okrese ročně zahyne kolem 700 srnčat a dalších asi 600 kusů srnčí zvěře je sraženo na silnicích. Srnčí zvěře bylo zjara na vysočině napočítáno zhruba 28 300 kusů. Dlouhodobě podle Sedláře v krajině ubývá drobné zvěře, i zajíců. Podle statistiky bylo letos v březnu na území celého kraje zajíců necelých 24 tisíc.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *