Na Vysočině zřejmě omezí pěstování brambor

Část brambor na polích na Vysočině možná letos nahradí obilniny nebo řepka. Podle ČSÚ se v kraji loni vypěstovala třetina českých brambor, kvůli nízkým farmářským cenám v posledních dvou letech se je ale pěstitelé chystají omezit a zřejmě je nahradí obilím, kukuřicí nebo řepkou, které patří mezi plodiny podporované dotacemi. Uvedla to ředitelka havlíčkobrodské agrární komory Marie Brodinová.

Podpora se naopak nevztahuje na brambory, mák nebo kmín. Očekávat se nedá ani větší zatravňování. Trvalé travní porosty nyní zabírají přes 80.000 hektarů, což je desetina ploch v zemi. S přeměnou orné půdy na méně ceněné pastviny však často nesouhlasí majitelé, kteří ji zemědělcům pronajímají. Krmná kukuřice a pícniny na orné půdě v kraji loni představovaly 15 procent ploch v zemi. Obiloviny se pěstovaly na 159.000 hektarech, což byla čtvrtá nejvyšší plocha mezi kraji; více oseli jen zemědělci ve Středočeském kraji, na jižní Moravě a v jižních Čechách. Na Vysočině se však z hektaru sklízelo jen kolem 4,3 tuny obilí, mezi kraji téměř nejméně.
Podle Brodinové farmáři na loňském obilí spíš prodělávají. Nízké výkupní ceny nevyvážily zdražení nafty, postřiků nebo hnojiv. V kraji se loni nedařilo ozimému ječmenu; výnos 4,07 tuny byl nejnižší v zemi. Naopak Vysočina byla nejlepší v produkci ovsa, kde zemědělci sklízeli necelé tři tuny. V kraji se také vypěstovala pětina českého žita. Brambory na Vysočině v minulém roce zabraly 11.000 hektarů z celkových 34.000 hektarů v zemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *