Na Vysočině ztěžuje šíření nákazy i boj s kůrovcem

Na Vysočině ztěžuje šíření koronaviru i práce v lesích zasažených kůrovcovou kalamitou. Podle oslovených lesníků některé pily upozorňují na snižování odběru dřeva a obtížně se zajišťuje jeho přeprava. Stejně jako jiným profesím i lesníkům chybí ochranné pomůcky a dezinfekce. Kraj Vysočina zrušil letošní jarní úklid v přírodě, jehož se pravidelně účastní tisíce dobrovolníků.

Řadu opatření přijala i Správa městských lesů Jihlava. Omezila těžbu dřeva a zaměřila se na jarní výsadbu. Odbyt dřeva podle jednatele Václava Kodeta ztěžuje kolabující doprava, protože kamiony stojí i několik hodin na hranicích. Pomoc se zalesňováním nabídla jedna firma z jiného místa v ČR, ale nesehnala v Jihlavě pro lidi ubytování, hotely jsou zavřené.
"V lese se dá asi fungovat líp než jinde, protože tam lidé nejsou v takovém kontaktu. Takže zatím pracujeme," uvedl Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi. Dřevo podle něj zatím prodat lze, ale některé pily v ČR i v Rakousku avizují snižování odběru. Podle Svobody nastanou další problémy, například pokud nepřijedou zahraniční dělníci vypomáhající v lesích s výsadbou nebo s vyskladňováním sazenic ve školkách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down