Na zemědělské dotace dá stát příští rok 2,7 mld. Kč, míň než letos

Zemědělci a potravináři dostanou příští rok na národních dotacích 2,7 miliardy korun. Částka je o asi 2,3 miliardy korun nižší, než byla schválená pro letošní rok. Návrh podpůrných programů na rok 2023 schválila Poslanecká sněmovna.

"Návrh rozpočtu dotačních programů zemědělství pro rok 2023 odpovídá možnostem rozpočtu kapitoly ministerstva, přičemž zachovává kontinuitu s předešlými roky v poměru přidělených finančních prostředků pro jednotlivé programy," stojí v důvodové zprávě. Celková potřeba pro příští rok by činila podle materiálu přes 6,3 miliardy korun.
Sněmovní zemědělský výbor vyzval již dříve ministerstvo zemědělství k tomu, aby v příštím roce posílilo národní dotační programy o nespotřebované výdaje a hledalo pro tyto účely další úspory. Dodatečné peníze by měly jít podle výboru například na podporu včelařství, podporu mimoprodukčních funkcí rybníků a mimorybářských revírů a na zlepšení životních podmínek chovu hospodářských zvířat. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes uvedl, že se bude snažit usnesení výboru naplnit. Poslanec opozičního hnutí ANO Karel Tureček neuspěl s návrhem, aby obdobné usnesení jako výbor přijalo sněmovním plénum, a to směrem k celé vládě.
Do živočišné výroby by mělo jít podle schváleného materiálu 1,88 miliardy korun, do rostlinné výroby 305 milionů korun. Podpora potravinářství má činit přes 317 milionů korun a ostatních aktivit téměř 198 milionů korun. Vyšší podporu živočišné výroby zdůvodňuje ministerstvo zemědělství stejně jako v minulosti tím, že je třeba bránit nepříznivému vývoji v některých zemědělských odvětvích, což souvisí se zachováním zaměstnanosti na venkově. Na letošek bylo pro zemědělskou výrobu vyčleněno zhruba 3,5 miliardy korun, pro rostlinnou výrobu přes 471 milionů korun, pro potravinářství 848 milionů korun a na ostatní aktivity skoro 194 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down