13.01.2010 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na zemědělství jde třetina rozpočtu unie

Zachování pracovních míst a růst – to jsou hlavní priority letošního rozpočtu Evropské unie. Proto největší podíl ze společných peněz unie – plných 45 procent - míří letos do opatření souvisejících s těmito oblastmi. Cílem je zachovat a posílit konkurenceschopnost unie. Ve srovnání s předchozím rokem se finance na tyto účely letos zvýšily o 3,3 procenta a dosáhly celkem 64,3 miliardy eur. Lví podíl z těchto prostředků – plných 52 procent – by přitom mělo letos dostat prostřednictvím strukturálních fondů a Kohezního fondu dvanáct nových zemí unie, které do ní vstoupily v tomto desetiletí.

Druhý největší balík peněz vyčlenil Brusel pro zemědělství, a to pro přímé platby, opatření pro řízení trhu apod. Jeho podíl na společném rozpočtu unie dosahuje 31 procent, v absolutní hodnotě jde o 43,8 miliardy eur. Ve srovnání s loňským rokem počítá letošní rozpočet se zvýšením peněz pro zemědělství o 6,4 procenta. Vzrůst by měla opět zejména podpora zemědělství v nových členských zemích unie. Společný rozpočet unie počítá pro letošek celkem se 141,5 miliardy eur.
Podstatná část společného rozpočtu EU – 76 procent – pochází z příspěvků členských států stanovených na základě jejich hrubého domácího produktu. Dalších 11 procent dávají členské země podle vytvořené přidané hodnoty. Dvanáct procent představuje příjem unie z cel a různých poplatků. Zbývající jedno procento dodávají pokuty firem za porušování hospodářské soutěže či jiných předpisů unie. 
Při schvalování rozpočtu unie má důležité slovo Evropský parlament.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down