Na zlepšení ovzduší v ČR půjdou z unie další miliony

Na zlepšení ovzduší v Česku půjde od Evropské unie dalších víc než 870 milionů korun. Dotace schválilo Ministerstvo životního prostředí. Obdrží je několik desítek projektů, jejichž celkové náklady činí 1,44 miliardy korun. Sdělilo to dnes Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí (SFŽP). Evropské peníze se na zlepšování kvality ovzduší ve městech a obcích přesunuly loni z operačního programu Doprava, v němž by je Česko pravděpodobně vyčerpat nestihlo.

Dotace dostanou projekty přijaté v operačním programu Životní prostředí v roce 2015, které byly tehdy kvůli nedostatku peněz uloženy do takzvaného zásobníku. O peníze na zlepšení kvality ovzduší se předloni u SFŽP sešlo 240 žádostí o 5,4 miliardy korun unijních dotací. Podpora byla loni schválena 92 projektům zaměřeným na snížení emisí z průmyslu a zemědělství za 2,8 miliardy korun. Z nově podpořených projektů půjde nejvíc peněz na ekologické úpravy Elektrárny Opatovice, na které je schváleno víc než 384 milionů korun unijních peněz a téměř 315 milionů národního spolufinancování. Téměř 151 milionů korun míří na zachycování emisí při výrobě nátěrových hmot ve firmě Viton z Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Po zhruba 70 milionech korun dostanou na snížení emisí kamenolomy Brant na Rakovnicku a Štileček na Příbramsku. Dotaci dostane také projekt Třineckých železáren v Moravskoslezském kraji, který sníží prašnost a emise z provozu vysokých pecí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down