Na Zlínsku bude méně medu

Snůšku medu v některých částech Zlínského kraje ovlivnilo špatné počasí, kvůli kterému může být jeho produkce nižší zhruba o třetinu. Podle agenturních informací bude málo medu i přesto, že během zimy chovatelé nezaznamenali nijak výrazný úhyn včelstev a vyhýbají se jim letos i nákazy morem včelího plodu.

Horší výsledky letos čekají například chovatelé včel z Uherskohradišťska. „V době, kdy kvetla řepka, bylo veliké sucho a nevytvářel se vlastně žádný nektar. Když se nektar vytvořil, tak vyschl,“ popsal jednatel organizace Českého svazu včelařů z Ostrožské Nové Vsi František Nešpor. Snůšku pak ovlivnily i letní deště. Letošní produkce medu by tak podle něj mohla být nižší až o třetinu.
Souhlasí s tím i Josef Okál, místopředseda Okresního výboru Českého svazu včelařů Zlín. „Výnos je slabší tak o dvě pětiny. Podle lokality a podle toho, jaký kde byl zdroj snůšky,“ vysvětlil. V některých částech Zlínska podle něj sice včelařům vydařila snůška medu z řepky nebo lipových květů, celkové produkci to podle něj ale nepomůže. „Včely už jsou v nečinnosti a vypadá to, že je budeme muset začít zazimovávat,“ doplnil Okál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *