Na Zlínsku hrozí rozšíření afrického moru prasat, veterinární dozor chystá nová opatření

Na Zlínsku hrozí rozšíření afrického moru prasat mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou pachovými a elektrickými ohradníky. Situace v souvislosti s chorobou se v uplynulých dnech výrazně zhoršila a je vůbec nejvážnější od vypuknutí nákazy letos v červnu. Uvedl to předseda komise pro zahraniční spolupráci Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Ježek.

Virus je podle něj v populaci černé zvěře nadále aktivní a šíří se. Mohou za to mimo jiné zvířata, která dokázala chorobu přežít a nyní jsou pravděpodobně jejími přenašeči. V ohnisku nákazy bylo dosud odloveno 143 prasat a dalších 43 odchyceno do klecí. Zatímco v září odhalilo sérologické vyšetření mezi takto ulovenými a odchycenými divočáky pouze jednoho nakaženého jedince, na začátku listopadu už jich podle myslivců bylo pozitivně testováno patnáct.

Podle Petra Majera z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS) se však nové případy nákazy netýkají ulovených a odchycených divočáků, ale uhynulých kusů. Veterináři dnes potvrdili, že africký mor prasat mělo patnáct divočáků, kteří byli nalezeni na začátku listopadu. Osm z nich uhynulo v katastru zlínské místní části Lužkovice, dalších sedm v katastru obce Hvozdná, upřesnil Majer. Po několika uplynulých týdnech, kdy počet divočáků uhynulých na africký mor prasat prakticky nepřibýval, jde o výrazný nárůst případů. Je to jasný signál, že nákaza zde stále je. Ze zkušeností z jiných zemí však veterináři vědí, že nejde o nic neobvyklého. Také tam došlo na čas k utlumení nákazy a následně k náhlému strmému růstu počtu případů, sdělil Majer. Veterinární dozor proto podle něj v nejbližších dnech chystá nová mimořádná opatření s cílem zabránit šíření nákazy, tak, aby se nedostala především do chovů domácích prasat. Podobu opatření neupřesnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down