22.02.2005 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Zlínsku podpoří kraj i letos chov ovcí

Chovatelé ovcí na Zlínsku by mohli získat na svoji činnost z prostředků kraje až 1,4 milionu korun. Řekl to náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík. v předchozích dvou letech podpořil Zlínský kraj chov ovcí částkou zhruba 1,6 milionu korun a díky tomu je nyní spásáním obhospodařováno několik stovek hektarů zemědělské půdy ve špatně přístupných horských a podhorských oblastech.

Zlínský kraj podporuje chov ovcí od roku 2003, kdy zemědělcům poskytl zhruba 600.000 korun, loni to již byl zhruba milion korun. Kraj se tak snaží řešit situaci, kdy v podhorských a horských oblastech leží ladem několik tisíc hektarů půdy, která není mnohdy i několik let pravidelně obhospodařována. Jednou z možností, jak tyto pozemky využít, a zajistit tak údržbu krajiny, je jejich přeměna na pastviny. "Z dlouhodobého hlediska jde o efektivní způsob údržby krajiny, proto budeme v této podpoře i nadále pokračovat," uvedl Jurčík s tím, že přesná výše uvolněných prostředků bude záviset na zájmu chovatelů. Od kraje totiž získají zhruba dvě třetiny peněz, zbytek musejí hledat jinde.
Loni kraj podpořil celkem šest projektů milionem korun. O nákup ovcí projevili zájem chovatelé například z Poteče, Francovy Lhoty, Ostraty či Slušovic. Celkem bylo nakoupeno 307 plemenných ovcí a jehniček a osm plemenných beranů. Podporu na chov ovcí mohou zemědělci získat také od státu či nevládních ekologických organizací, které tento typ údržby krajiny velmi vítají. Díky tomu počet ovcí ve Zlínském kraji stále roste. Zatímco v roce 2000 jich tam podle Českého statistického úřadu zemědělci chovali kolem 7500 kusů, o tři roky později to již bylo o 3000 více.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down