04.07.2017 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Zlínsku se již našlo 18 uhynulých divočáků, mor potvrzen u deseti

Na Zlínsku se našlo již 18 uhynulých divočáků. Africký mor prasat byl potvrzen u deseti zvířat, u čtyř divokých prasat se na výsledky ještě čeká, uvedl dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. "U čtyř divokých prasat byly výsledky negativní. Uhynulá divoká prasata byla nalezena uvnitř oblasti zamoření, která se v pondělí rozšířila na celý okres Zlín," uvedl Vorlíček.

Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni před dvěma týdny první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. V pondělí po rozšíření zamořené oblasti testovali i prasata chovaná společnostmi Lukrom a Zemědělci Vlachovice. V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Je zarážející postup veterinární správy. Zatímco při ptačí chřipce se veterina snažila zabít co nejvíce drůbeže, u moru prasat ani náznak po likvidaci prasat, naopak zamlčování skutečného stavu a budění dojmu jako by se nic nedělo.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down