Na Zlínsku se o víkendu našli další tři uhynulí divočáci

Na Zlínsku se o víkendu našli další tři uhynulí divočáci. Řekl to v neděli mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Od potvrzení nákazy africkým morem prasat před více než dvěma týdny bylo na Zlínsku objeveno již 37 uhynulých divokých prasat. Nákaza byla zatím potvrzena u 22 kusů, u osmi byly výsledky testů negativní. U sedmi uhynulých zvířat se na výsledky testování čeká. Zdroj nákazy se zatím nenašel.

"Poslední tři uhynulé kusy byly nalezeny v katastru obcí Kostelec u Zlína a Hvozdná. Nálezy se tedy stále opakují v zamořené oblasti v okolí Zlína. Uhynulá těla budou zaslána na vyšetření svozovou linkou ve všední den," sdělil Vorlíček. Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. V pondělí po rozšíření zamořené oblasti testovali i prasata chovaná společnostmi Lukrom a Zemědělci Vlachovice. Také tam byly výsledky kontrol negativní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down