Na Zlínsku se stále může vyskytovat virus afrického moru prasat

Veterináři našli u jednoho ze šesti divočáků odlovených v katastru Ostrata na Zlínsku protilátky proti africkému moru prasat, zvíře tak nejspíš nemoc prodělalo. Její virus proto na tomto území může stále být. Informoval o tom vedoucí tiskového oddělení ministerstva zemědělství Václav Tampír. Ministerstvo proto apeluje na myslivce a chovatele, aby nadále dodržovali zásady biologické bezpečnosti. Poslední nález nakaženého prasete byl letos v dubnu, šlo ale o divočáky uhynulé v té době už čtvrt až půl roku. Naposledy tak byl virus zjištěn v únoru.

V České republice stále platí mimořádná veterinární opatření nařizující celoroční intenzivní odlov divokých prasat. Je také zakázáno jejich přikrmování. "Povoleno je pouze vnadění, a to tak, že na vnadišti se nesmí najednou nacházet více než 20 kg krmiva, přičemž na 50 hektarů honitby smí být umístěno jedno vnadiště," připomnělo ministerstvo. Zároveň na celém území státu zůstává v platnosti nařízení upravující povinnost evidovat přemísťování prasat určených k domácí porážce. "Bez ohledu na příznivý vývoj nákazové situace afrického moru prasat v celé ČR stále platí mimořádná veterinární opatření. Je nezbytně nutné, aby je lovci i chovatelé dodržovali. Vyzývám především chovatele prasat v zamořené oblasti, aby i nadále striktně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti v chovech. Tato opatření upravují i podmínky, za nichž je možné zpracovávat maso a odesílat masné výrobky ze zamořené oblasti," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. V zamořené oblasti, kterou je část okresu Zlín, stále platí omezení vstupu do tzv. vysoce rizikové oblasti, odkud pocházely všechny nakažené kusy. Lov a odchyt divočáků v zamořené oblasti je povolený jen za splnění veterinárních podmínek. Mimo jiné se všechny nalezené a ulovené kusy stále vyšetřují na africký mor. K motivaci lovců v zamořené oblasti i širší oblasti intenzivního odlovu je nadále vyplácena finanční odměna za zastřelené prase. V rámci celé ČR pak nálezné za uhynulé kusy. Nemoc není nebezpečná pro lidi, pokud by se však dostala do chovu prasat, musí se vybít. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda je nemoc nyní rozšířená v Maďarsku, na pomezí Ukrajiny a Rumunska. V Polsku se podle něj řeší na pětině území. Na začátku července byla v Rumunsku potvrzena nákaza v komerčním chovu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down