Na Zlínsku zatím pšenici nenabídnou

Zemědělské podniky ze Zlínského kraje zatím nenabídnou Státnímu intervenčnímu zemědělskému fondu (SZIF) potravinářskou pšenici. Za tunu obilí by pěstitelé v takzvaném intervenčním nákupu dostali zhruba 2440 korun, na trhu za ni přitom stále mohou získat téměř o tisíc korun více. Řekl to předseda Agrární komory Zlínského kraje Jan Hašek.

„V současné době prodávat nebudou, protože tržní cena je stále ještě vyšší. Intervenční cena je pouze záchranná síť v případě, že trh zkolabuje,“ uvedl Hašek. Cena, za kterou nyní obchodníci potravinářskou pšenici v regionu vykupují, se podle něj pohybuje mezi 3200 a 3300 korunami za tunu. Tržní ceny ovšem vlivem letošní vysoké produkce stále klesají a zájem obchodníků je nyní už minimální. V případě, že se trh intervenční ceně přiblíží, část pěstitelů z regionu této možnosti zřejmě využije.
Státní zemědělský intervenční fond letos zahájil intervenční výkup potravinářské pšenice stejně jako v předchozích letech na začátku listopadu. Výkup slouží k odčerpání případných přebytků, které na trhu zůstanou. Pěstitelé za tunu potravinářské pšenice dostanou Evropskou unií garantovanou cenu 101,31 eura (2442 korun).
Letošní tržní ceny potravinářské pšenice jsou podle vedení zlínské AK ve srovnání s minulým rokem až poloviční. Loni během sezony totiž mohli farmáři za tunu získat až 6500 korun. Razantní pokles cen podle Haška souvisí s celoevropskou vysokou produkcí obilí. „Místní nadúroda by takový krach cen nezpůsobila,“ doplnil.
Některé zemědělské podniky z regionu ale fondu zřejmě nabídnou část letošní produkce kukuřice. „K výkupu kukuřice v první etapě zřejmě dojde, protože tržní cena s intervenční se protnou dřív než u potravinářské pšenice,“ dodal Hašek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *