27.11.2002 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Znojemsku se letos vydařila cukrovka

Vysoce kvalitní cukrovku sklízejí z plochy 2830 hektarů zemědělci na Znojemsku. Deště zatím umožnily sklidit 60 až 70 procent celkové plochy, ale kampaň by i přes komplikace s příměsí hlíny na řepě měla skončit v druhé dekádě prosince. Výnosy kolem 50 tun jsou rekordní, řekla ředitelka Okresní agrární komory Znojmo Yvonne Urbanová.

Základní cena se podle Urbanové pohybuje kolem 980 korun za tunu plus doplatky. Zemědělci se ale obávají, že nedávné zrušení cukerního pořádku Ústavním soudem výrazně oslabí cenu komodity až na hranici nerentability pěstování. "Cukrovar a sladovna jsou v regionu stabilizátory oboru," zdůraznila ředitelka s tím, že není jasné, co by zemědělci pěstovali v případě pádu cen cukrovky. Jako zcela normální hodnotí letošní sklizeň cukrovky ředitel Zemědělské agentury v Blansku Jaroslav Borek. Pěstitelé dostali včas pod střechu řepu z asi 720 hektarů při výnosu kolem padesáti tun. Výměra proti dřívějšku poklesla z celkových 900 hektarů a nyní se cukrovce věnuje šest podniků až po Svitavy a v oblasti Malé Hané, sdělil Borek. Podle ředitele břeclavské agrární komory Ladislava Sečkáře pěstuje cukrovou řepu na okrese jen jediný podnik. Poté, co v Hodoníně a Břeclavi přestaly pracovat cukrovary, plodina prostě z regionu vymizela, uvedl. Totéž zaregistrovala v posledních pěti letech i agrární komora ve Vyškově, kde má na okrese cukrovku jen několik podniků. "Nestojí to za to," uzavřel ředitel komory Pavel Tomášek. Cukrovku z velké části kraje zpracovává a.s. Moravskoslezské cukrovary, závod v Hrušovanech nad Jevišovkou. Řepu kontrahuje z osmi okresů jižní Moravy a denně jím projde kolem pěti tisíc tun komodity. Zatím zpracoval asi 260.000 tun řepy při původních plánech 340.000 tun. Kampaň by měla skončit přibližně 20. prosince.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down