28.07.2000 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídka pomoci při vytváření programů i institucí

omoc své organizace při koncipování programů i institucí potřebných pro čerpání strukturálních fondů přislíbil při své návštěvě naší republiky prezident Výboru regionů Evropské unie Jos Chabert. „Pravděpodobně již letos v září, nejpozději v prosinci, bude mít Česká republika zástupce ve společné komisi, která zajistí co nejužší kontakt a v níž bude možné projednávat otázky, které vás zajímají,“ uvedl.

Zároveň informoval o tom, že zamýšlí pozvat pět nebo šest představitelů Svazu měst a obcí na plenární zasedání Výboru regionů EU, které se uskuteční v závěru letošního roku: „Budou tam působit jako pozorovatelé, sledovat jednání a diskutovat s členy výboru,“ vysvětlil prezident.
Pro všechny kandidátské země je podle Chaberta důležité, aby se místní a regionální orgány dokázaly dobře připravit a zkoncipovat své rozvojové programy, na jejichž základě mohou dosáhnout na peníze ze strukturálních fondů. „V naší organizaci jsou zástupci regionů, starostové a primátoři měst ze zemí, které do EU nedávno vstoupily. Právě ti mohou poskytnout velice konkrétní zkušenosti o tom, jak se tyto programy připravují, vysvětlit, jak se ke spolupráci přihlašovat, jaké postupy je třeba použít, které instituce je nutné vytvářet. Můžeme také pomoci při budování institucí a výkonného správního aparátu, který je nutný pro řízení a spravování těchto budoucích programů,“ upřesnil prezident konkrétní formu podpory, kterou jeho organizace nabízí ČR i ostatním kandidátským zemím. Politika hospodářské i politické soudržnosti, kterou uplatňuje EU, má podle Chaberta jediný cíl, a to poskytnout všem regionům, městům a obcím stejnou příležitost. „Strukturální fondy přidělují nyní zhruba 2/3 svých prostředků chudším oblastem, které představují 20 % celkového obyvatelstva Unie. (Chudší oblasti jsou ty, jejichž příjem činí méně než 75 % průměrného příjmu EU.) To je tedy reálné přerozdělování, protože tyto finanční prostředky poskytují jednotlivé státy, a to podle své daňové výnosnosti. Je tedy jedním z výchozích principů v této oblasti solidarita bohatých regionů s chudými a druhým efektivita. Tyto peníze, které pocházejí od daňových poplatníků, musí být efektivně využity, musí z nich vzniknout odpovídající hodnota,“ uzavřel Chabert.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down