20.03.2009 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídka techniky pro 21. století

V zemích Evropské unie se v současné době sklizeň brambor provádí jednořádkovými až čtyřřádkovými přívěsnými nebo samojízdnými sklízeči a vyorávacími nakládači. Sklizňové stroje jsou vybaveny nakládacími dopravníky do vedle jedoucích dopravních prostředků nebo samovyprazdňovacími zásobníky. U nových strojů je samozřejmé, že výšku vynášecího dopravníku lze nastavovat podle typu použitého dopravního odvozného prostředku a zároveň i měnit výšku dopadu hlíz na dno odvozného prostředku.

Pro šetrné nakládání hlíz jsou výpady brambor z dopravníků ještě doplněny tlumicímí výsypkami.
Výpadní výšky vynášecích dopravníků sklízečů se pohybují v rozmezí 1,8 až 4,2 m. Rozdíly mezi vyorávacími nakládači a sklízeči brambor se již stírají, protože každý vyorávací nakládač umožňuje dosáhnout určitého stupně rozdružení hlíz a jejich separaci od nežádoucích příměsí kamenů, zeminy a natě. Další možností šetrného překládání sklizených hlíz do odvozných prostředků umožňují sklízeče vybavené samovyprazdňovacími zásobníky s kapacitou od 2 do 6 tun brambor.
Ze zásobníků se dopravní prostředky plní překlápěním nebo pomocí pohyblivého dna zásobníků. Překládací výška se u sklízečů se samovyprazdňovacími zásobníky pohybuje od 3,5 až do 4,2 metru, což může zvýšit poškození hlíz brambor při pádu na dno odvozných prostředků, které nejsou vybaveny tlumicímí kaskádami nebo jinými zařízeními.

Šetrná sklizeň hlíz

Firma Grimme u svého nového typu samojízdného sklízeče Varitron 270 nabízí tři polohy snížení překládacího zásobníku s optimálním stupněm dopadu hlíz do odvozných prostředků. Obdobně i další firmy používají čidla která umožňují automatické snižování výšky pádu hlíz při plnění zásobníků a dopravních prostředků.
Výhodné je i vybavení dopravních odvozných prostředků tlumicími zařízeními a materiály, které snižují možnost mechanického poškození hlíz pádem z velké výšky při sklizni. Při sklizni, manipulaci, úpravě i skladování jsou hlízy brambor vystaveny statickým a dynamickým účinkům svého okolí, které způsobují poškození hlíz. Graf na obrázku dokumentuje, jak výrazné je snížení mechanického zatížení hlíz za použití i velmi jednoduchých tlumicích prostředků umístěných v dopravních prostředcích.
Samojízdné sklízeče jsou většinou vybaveny zásobníky s kapacitou až šest tun brambor. Sklízeče mohou ukládat brambory i přímo do ohradových palet. Ohradové palety pro brambory se vyrábějí pro kapacitu 0,5 až 4 tuny. V Německu byl na sklízeči Grimme SE 150-70 již ověřen systém, kde samovyprazdňovací zásobník je zaměněn za skladovací paletu o kapacitě čtyř tun. Sklízeč je vybaven vlastním hydraulickým zařízením, které zajišťuje výměnu prázdných a plných palet do odvozných dopravních prostředků. S hlízami se od uložení na sklízeči až do uložení ve skladu již nepohybuje. Systém plnění malých ohradových palet přímo na sklízeči je používán u polských jednořádkových sklízečů raných brambor.
Z hlediska mechanického poškození hlíz při dopravě od sklízečů je rozhodující, jakým způsobem se provádí u sklizňového stroje nakládka brambor na dopravní prostředek a jeho vykládka ve skladu.
Pro dopravu brambor na krátké vzdálenosti z pole do skladů nebo ke zpracování lze používat běžné traktorové sklápěcí návěsy nebo přívěsy, pro dopravu vnější sklápěcí nákladní automobily a automobilové návěsové soupravy. Jsou již vyráběny speciální návěsy a přívěsy pro dopravu brambor o užitečné hmotnosti 5 až 18 tun. Ty jsou vybaveny šikmo skloněnými bočnicemi ke středu dna, kde je umístěn vyprazdňovací dopravník. Ten umožňuje šetrné vyložení brambor z ložného prostoru a odstraňuje tak na příjmové lince bramborárny hlavní zdroj mechanického poškození hlíz.
Při velkých přepravních vzdálenostech, kdy se brambory přepravují přímo do zpracovatelských podniků (lihovary, škrobárny apod.), lze automobilové dopravní prostředky nakládat na souvrati překládacími dopravníky. Traktorové přepravníky vyráběné u nás v Bluetechu Pacov se uplatňují zejména v ranobramborářských podnicích. Rozšířené použití samovyprazdňovacích přepravníků by umožnilo odstranit na příjmové lince skladů hlavní zdroj mechanického poškozování hlíz při vyklápění brambor z dopravních prostředků do příjmových zásobníků.
Obtížnější je plnění skladovacích palet přímo u sklízečů brambor. V zahraničí se již používají speciální podvozky, ve kterých jsou nad každou ze čtyř dvoutunových palet umístěny měkké tlumicí násypky. Podle zaplnění jsou palety postupně hydraulicky spouštěny níže. Systém umožňuje mimořádně šetrné plnění palet již během sklizně.
Pro šetrnější plnění dopravních odvozných prostředků i skladovacích palet bývají i zásobníky sklízečů vybaveny tlumicími trychtýři a násypkami. Na výpadu ze zásobníku se vybavují dvojicí násypek pro současné plnění dvou palet.
U sklízečů brambor je plošná výkonnost a kvalita brambor bez příměsí základním hodnotícím kritériem jejich úspěšné práce. Rozšiřuje se nabídka už u jednořádkových sklízečů v typových modulech s rozšířeným prosévacím sítem a se zásobníkem až do obsahu na 6 t brambor. Je to výhodné zejména ke zvýšení výkonnosti, které je nutné především při vzrůstající velikosti podniků. Výhodně se unifikovaný modul dá snadno využít při pozdějším přechodu na vybavení podniků dvouřádkovými sklízeči. Rozšiřuje se nabídka využití optimálně standartizovaných strojních skupin a modulů, které nebrání průtoku sklizňového materiálu a mají účinná kombinovaná rozdružovací zařízení na oddělení zeminy, natě a dalších příměsí.
Vedle dalšího vývoje nových zařízení se u sklízečů rozšiřuje také použití čidel a dalších elektronických řídicích a sledovacích jednotek pro zvýšení pracovní efektivnosti obsluhy při sklizni brambor. Minimalizace nákladů při zvýšení výkonností a ročního využití sklízečů je však omezena hranicí, kterou je dnes u všech užitkových směrů stále stoupající požadavek na kvalitu brambor a ne jen požadavek na jejich rychlé vyorání a sklizeň.
Vyšší ceny dvouřádkových sklízečů se zásobníkem však často zemědělce odrazují od koupě za cenově výhodnější vyorávací nakladače s ručním přebíráním. Předpokladem pro použití vyorávacích nakladačů je však nezbytné vybavení příjmových linek skladů oddělováním příměsí a co možná malé dopravní vzdálenosti z pole do skladů. Separováním zeminy a dalších příměsí před odvozem z pole použitím sklízečů lze jejich sezóní využití zřetelně rozšířit zejména do podniků s měnícím se stanovištěm skladování za podmínky shodné technologie skladování. Výhoda nižších nákladů na samotnou sklizeň vyorávacími nakladači se však může s přibývajícími dopravními vzdálenostmi, a tím vyššími náklady na dopravu a uskladnění změnit v neprospěch tohoto pracovního postupu sklizně.
Řádkování brambor při pracovním postupu dělené sklizně u nás již téměř nepoužívané má některé výhody, jako jsou například lepší skladovatelnost nebo světlejší barva hlíz. Tento postup například i v Německu již nyní používá pouze asi 10 % pěstitelů brambor. Omezena je proto také nabídka a stagnuje i technický vývoj strojů pro dělenou sklizeň. Se zvýšeným využitím vyorávacích řádkovačů pro vyorávání a ukládání ze dvou nebo více řad mezi hrůbky při technologii záhonového pěstování s odkameněním by se mohl zájem o tyto stroje v budoucnu zvýšit. S tímto sklizňovým postupem by bylo možné ekonomicky výhodně zvýšit plošnou výkonnost tradičního dvouřádkového sklízeče, kterým se tak sklidí větší množství brambor a zvýší se tím jeho roční využití.
V sortimentu sklízečů a vyorávacích nakladačů firem Dewulf a Grimme jsou nabízeny i nové samojízdné dvouřádkové i čtyřřádkové sklízeče. Nový dvouřádkový vyorávací nakladač Grimme typu GT 170 M nebo S je vybaven novým rámem a řízením s hydraulickými a elektronickými komponenty. Systém Terra control například umožňuje dodržování konstantní hloubky při vyorávání hlíz. Byly provedeny také inovace vyprazdňovacího zařízení u zásobníku sklízečů, čímž dochází ke snížení poškození hlíz a v neposlední řadě i snížení náročnosti obsluhy.
Byly provedeny inovace sběru dat pomocí nových softwarových úprav řízení. V posledním období se stále častěji objevuje trend používání navigačního zařízení GPS i v technologiích pěstování brambor. Firma Grimme je v této oblasti průkopníkem, ale dosud nebylo prezentováno komplexní řešení při využití všech dodávaných signálů a informací. Také jednořádkový sklízeč typu SE 75/85-55 je vybaven prostorným zásobníkem až na 5,8 tuny a digitálním kontrolním a řídicím zařízením. Novinkou je i samojízdný dvouřádkový sklízeč SF 170GT se sedmitunovým zásobníkem s inovovaným systémem řízení Visual-Control VC100 a kopírováním terénu při sklizni. V sezóně 2008 byl také sklízeč SE 150-60 vybaven novým videobezpečnostním systémem Visual-Protect, který může být používán pro všechny stroje Grimme vybavené systémem CAN-Bus. U nejvýkonějšího samojízdného čtyřřádkového sklízeče se zásobníkem na 15 tun typu Tectron 415 přichází firma Grimme s vynálezem nového a na údržbu nenáročného zařízení na vyorávání brambor a rozbíjení natě, který může nyní ukládat nať ve směru nebo pomocí příčného dopravníku napříč ke směru jízdy sklízeče.
Firma UNIA z Polska uvedla na trh v minulém roce nové jednořádkové sklízeče typu Bolko S a T a typ PYRA 2000/3000 s adaptéry na vyorávání mrkve a cibule vhodné zejména pro drobné pěstitele brambor a zeleniny. Pro přepravu brambor od sklízečů je firmou nabízeno několik typů návěsných i přívěsných přepravníků s šikmým dnem a vyprazdňovacím dopravníkem umožňujícím snížit poškození brambor při vyskladňování ve skladech.

Posklizňová úprava na skladování brambor

Novými a inovovanými alternativami technologických systémů skladování jsou mobilní přestavitelná příjmová, naskladňovací a vyskladňovací zařízení. Skládají se z příjmového dávkovacího zásobníku pro příjem brambor, z dozadu sklápěných návěsů a odhliňovačů. Mohou být vybaveny i jednou nebo dvěma sekcemi pásových velikostních třídičů a přebíracím stolem.
Za touto částí následují dopravní cesty z mobilních přesuvných nebo teleskopických dopravníků a mobilních vrstvičů brambor, které umožňují šetrné ukládání brambor do výšky až 7 m a v šířce až 31 m. Řada zemědělských podniků nyní inovuje pomocí uvedených zařízení i své stávající stacionární technologické linky pro posklizňové úpravy a skladování brambor. Výhodou technologických systémů sestavených z mobilních příjmových linek je jejich možná přemístitelnost a krátké dopravní cesty. Nevýhodou je většinou v našich podmínkách malý obsah příjmových zásobníků, a tím i delší prostoje při vyklápění přívěsů, a tak i nižší výkonnost, větší pracnost při případném přemisťování linky a přestavbě dopravních cest během naskladňování a vyskladňování, větší počet obsluhujících. V našich podmínkách mají uplatnění při příjmu brambor bez větších příměsí z odkameněných pozemků.
Součástí linek pro naskladnění a expedici brambor musí být také zařízení na moření brambor proti skládkovým chorobám nebo kořenomorce u sadby.
Firmy Bijlsma Hercules – Nizozemsko, Grimme (SRN) a Downs z Velké Británie i jiné společnosti nabízejí kompletní technologické řešení a vybavení skladů. Stroje a zařízení sestávají z mobilních i stacionárních příjmových linek, třídičů, naskladňovacích a vyskladňovacích dopravníků, plničů palet a vaků, přebíracích stolů plnicích a vyskladňovacích dopravníků, které umožňí šetrnou manipulaci s bramborami ve skladech.
Zakládací a vrstvicí dopravníky dodává například firma Grimme v různých velikostech a typech SL80-14,16 a 18 a největší typu SL125 pro automatické a rovnoměrné naskladnění boxů volně ložených brambor. Nabízí je i řada dalších zahraničních firem jako například firmy Climax, Tolsma, Miedema, Jabelmann aj. Z tuzemských výrobců je nejvýznamějším dodavatelem kompletních technologických systémů, technických prvků a zařízení pro posklizňovou úpravu a skladování brambor firma Bluetech Pacov, s. r. o. V sortimentu má řadu technických prvků a zařízení obdobných jako zahraniční firmy (např. plniče palet a vaků, třidiče a přebírací stoly, zásobníky aj.) a nabízí komplexní projektové zpracování technologického vybavení skladů podle požadavků zákazníka.
 Významné a nezbytné jsou rekonstrukce řízení klimatu zejména u starších skladů brambor. K dispozici jsou nové řídicí systémy, ventilátory, vzduchotechnické izolované klapky včetně ovládání vlastními lineárními nebo radiálními servomotory. Sklady by měly být vybaveny systémy nejen s řízením podle teploty, ale i pro úpravu vlhkosti a čidly na zjišťování obsahů CO2, popř. i dalších činitelů ovlivňujících výrazně kvalitu skladovaných hlíz a jejich výtěžnost. Použití chladicích agregátů umožňuje prodloužení skladovací sezóny až do pozdních jarních měsíců. Při modernizaci skladů brambor technologií řízení mikroklimatu se přechází na jednotky řízené mikroprocesory a počítači. U skladů konzumních brambor určených pro expedici v měsících duben až červen je účelné vybavení nuceným chlazením. Dalším zařízením jsou adaptéry pro úpravu relativní vlhkosti, které kromě zvlhčení jej také částečně ochlazují. Vzduchotechnické klapky jsou ovládány pomocí servomotorů. Výkon ventilátorů je možné řídit dvourychlostními elektromotory nebo ještě lépe frekvenčními měniči podle okamžité potřeby vzduchu při větrání. Úspory elektrické energie jsou přitom významné. Řídicí jednotky mikroklimatu mohou být instalovány buď přímo ve skladech, nebo v kanceláři. Mohou sloužit i pro více skladů i různých skladovaných produktů (sklady brambor, zeleniny, seníky, sklady obilí). Přenos potřebných dat je možný drátově i bezdrátově. Kromě převážně užívaného řízení teplot je možné řízení vlhkosti a s použitím odpovídajících čidel i podle předpovědí počasí.
Důležitá je průběžná kontrola větracích systémů měřením vzduchotechnických parametrů s vypracováním návrhů na rekonstrukci skladů. Z dosavadních výsledků výzkumu je patrné, že investice do automatických systémů řízení vzduchotechniky patří k nejefektivnějším s rychlou návratností, protože významně sníží ztráty při skladování. Vysoké teploty při skladování brambor v posledních sezónách vyvolaly silnou poptávku po chladicích zařízeních při řízení klimatu ve skladech. Kombinací chlazení se stávajícím zařízením pro směšování vnějšího a vnitřního vzduchu při provozu lze potřebný chladicí výkon i provozní náklady udržet ve velmi přijatelných mezích. Současně s tím je vyvolána i potřeba dokonalejších izolací a zateplení stávajících skladů z důvodu nezbytné ochrany skladovaných brambor proti mrazu při inverzních teplotách. Vývojové trendy zejména při dlouhodobém skladování jsou proto zejména v realizaci strojního chlazení a zvýšení izolačních hodnot obvodového pláště budov skladů. V současné praxi se rozšiřuje rozdělování velkých skladovacích prostor na více oddělených izolovaných jednotlivých sekcí zejména u boxových skladů z důvodu potřeby skladování většího počtu odrůd.
Zcela nezbytné je v současné době ve skladech počítačové řízení teploty a vlhkosti s provzdušňovacím zařízením nejen v kombinaci například s chlazením, ale rozšiřuje se i sledování a řízení klimatu podle dalších nových činitelů ovlivňujících kvalitu brambor (například sledování a řízení podle obsahu CO2 i jiných plynů). Řízení klimatu by mělo být vždy komplexní. Veškerá technická opatření směřují k udržení potřebného zdravotního stavu hlíz. Celkové klima při skladování je optimalizováno řídicím procesorem, který může významně zlepšit podmínky skladování brambor a snížit skladovací ztráty. Zaváděny do praxe jsou systémy dálkového přenosu dat při řízení skladování, přenos a řízení podle aktuálních meteoinformací a ukládání dat do podnikových počítačových sítí i prostřednictvím mobilního telefonu. Veškerá sledovaná data se trvale ukládají do paměti počítačů pro zadokumentování procesů skladování různě kvalitními programy nabízenými mnoha firmami. V oblasti řízení klimatu ve skladech brambor jsou v EU nejvýznamnější firmy AgroVent-systems a Gaugele, které se zabývají komplexním řešením a výrobou vzduchotechnických zařízení a zařízení pro řízení klimatu. U nás nabízí špičkové systémy počítačového řízení mikroklimatu ve skladech brambor, ovoce a zeleniny pro tuzemské i zahraniční zákazníky včetně kompletních dodávek vzduchotechniky a dalších zařízení zejména firma Agroel Dobrovice, s. r. o. Nabízí například integrované směšovací zařízení, kde jsou veškerá vzduchotechnická zařízení v jediném bloku, tj. ventilátory, izolované regulační klapky, výdechová potrubí a výparník i chlazení. Výhodou je jejich jednoduchá a rychlá montáž i do starších například paletových skladů.

Prezentované údaje a materiály v tomto příspěvku byly získány při řešení výzkumného záměru MZe ČR MZE 000270101 Výzkum nových poznatků vědního oboru zemědělské technologie a technika a aplikace inovací oboru do zemědělství České republiky. V článku byly použity vlastní a firemní prospektové, obrazové a další materiály, které jsou k dispozici u autora.

 

Klíčové informace

- Současná nabídka techniky pro šetrnou sklizeň hlíz je dostatečně pestrá, vybírat lze z řady strojů – mnoha typů přívěsných či samojízdných sklízečů a vyorávacích nakládačů vybavených dopravníky nebo samovyprazdňovacími zásobníky.
- Doprava z pole do skladů brambor nebo z pole přímo do zpracovatelských podniků má rovněž více technických variant.
- Komplexní vybavení k řízení klimatu ve skladech je samozřejmým předpokladem úspěšného podnikání a i zde volbu technologického systému ovlivňují výhradně nároky provozovatele.

 

Ing. Václav Mayer, CSc.
Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
Praha 6 – Ruzyně

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down