08.10.2014 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídky do tendrů na lesnické práce

Do miliardového tendru Lesů České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2015 až 2019 a do dvou jednoročních tendrů podalo nabídky 37 subjektů. Na jednotlivé územní jednotky zájemci v obálkách podali celkem 277 nabídek. Uvedl to mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Předpokládaná cena lesnických prací, o které se soutěží, je 2,2 miliardy korun. Vítězné firmy by na jednotlivých územních jednotkách měly začít pracovat od ledna 2015. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi.

Tendry LČR vypsaly začátkem července, termín pro zaslání nabídek skončil dnes dopoledne. Bezprostředně poté začalo veřejné otevírání obálek. Následně začnou nabídky zkoumat hodnoticí komise, hodnoticím kritériem soutěže je nabídková cena.
V pětiletém tendru firmy soutěží o pěstební práce a těžbu s prodejem dříví, tedy takzvanou komplexní zakázku, na 27 územních jednotkách. Nabídek v tomto tendru firmy podaly 235, průměrně tedy připadá 8,7 nabídky na jednu jednotku. "Mezi zájemci se objevují jak menší až střední, tak i větší podniky. Čtyři firmy podaly nabídky na všech 27 územních jednotek, některé pak třeba nabídku jen na jednu jednotku," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
Pro další tři územní jednotky LČR vypsaly dva tendry, při nichž se na dobu jednoho roku bude zkušebně soutěžit odděleně jen o pěstební práce a jen o těžební práce s prodejem dříví. Pouze na pěstební práce firmy podaly 21 nabídek, stejný počet nabídek přišel i do tendru na těžební práce s prodejem dříví. Na každé jednotce se tak v průměru bude hodnotit sedm nabídek.
Pětiletý tendr 2015+ navazuje na tendry 2014+ a 2013+, při nichž se soutěžilo o práce vždy zhruba na pětině území státních lesů. Výjimkou byla soutěž o celé území v tendru 2012+, kdy Lesy ČR zavedly takzvaný senátní cyklus, při němž se každý rok soutěží o pětinu území. Tendr je každý rok vždy rozdělen na několik desítek územních jednotek.
Loňský tendr 2014+ měl předpokládanou hodnotu lesnických prací 2,84 miliardy korun bez DPH a přihlásilo se do něj 29 firem. Nejúspěšnější byla Stora Enso Wood Products Ždírec, která zvítězila na šesti jednotkách. Druhou nejúspěšnější byla firma PROGLES, která vyhrála na pěti jednotkách. Další v pomyslném pořadí byly Lesostavby Frýdek-Místek a Jihozápadní dřevařská, které podepsaly shodně tři smlouvy.
Lesy ČR v prvním pololetí meziročně zvýšily hrubý zisk o třetinu na dosud nejvyšších 3,911 miliardy korun z předchozích 2,942 miliardy korun. Do vyšší tvorby zisku se promítly oproti očekáváním přetrvávající příznivé ceny dřeva na trhu a také úspory podniku.
Pro celý letošní rok Lesy ČR čekají růst hrubého zisku z loňských 4,95 zhruba na 5,3 miliardy korun, uvedl v nedávném rozhovoru pro časopis Lesnická práce generální ředitel podniku Daniel Szórád. Zároveň uvedl, že současnou úroveň výsledku blížící se rekordu z roku 2012 nepovažuje z dlouhodobého hlediska za udržitelnou. Zisk podniku se v následujících letech podle něj bude pohybovat mezi 3,5 a čtyřmi miliardami Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down