05.10.2011 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídky do tendru podalo 56 subjektů

Cenové nabídky do obřího tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012 podalo 56 subjektů. Nabídky podaly všechny významné firmy českého lesnictví v čele se společnostmi Less & Forest a Wotan Forest.LČR patří polovina lesů v zemi.

Odhadovaná hodnota lesních prací zakázky činí 7,6 miliardy Kč bez daně z přidané hodnoty. Částka, kterou LČR následně inkasují od svých odběratelů za prodej dřeva, by měla být rámcově o několik miliard korun vyšší. Společnosti soutěží o kontrakty na 117 územních jednotkách. Firmy mohly podat nabídky na libovolný počet jednotek. Dá se odhadnout, že celkový počet nabídek bude přes 3000. "Je předpoklad, že k uzavírání smluv s vítězi by mohlo docházet od poloviny listopadu," řekl mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Poznamenal, že podnik do pěti pracovních dnů po otevření všech obálek zveřejní přehled nabídek včetně nabídnuté ceny. Zakázku získá subjekt s nejnižší nabídnutou cenou. Otevírání obálek je veřejné a dnes mu bylo přítomno několik desítek zástupců lesnických firem. Po otevření obálky je zveřejněna i nabídnutá cena. Uchazeči si tak mohou prakticky ihned udělat představu o tom, jak si stojí ve srovnání s konkurencí.
Tendr je dvoukolový. V prvním kole zájemci museli prokázat splnění ekonomických a technických kvalifikačních kritérií. Do nyní běžícího druhého kola postoupilo z 66 přihlášených firem 62 subjektů. Z nich pak šest do druhého kola cenové nabídky nepodalo.
Při zahájení tendru letos v květnu podnik předpokládal, že podání cenových nabídek se odehraje již na konci srpna a uzavření smluv přijde na řadu na konci října. Podle Boublíka posunutí termínu druhého kola způsobilo nadstandardní připomínkové řízení, v němž LČR v průběhu prvního kola daly firmám možnost vznášet ke smluvním podmínkám připomínky.
Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Vítězné firmy budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele.
Soutěž je postavena na takzvaném senátním systému. Při něm je založen pětiletý cyklus a v každém roce se bude soutěžit na jedné pětině jednotek. Už v nynější soutěži jsou kontrakty rozděleny na jeden rok až pět let.
Tendr kritizují například ekologické Hnutí Duha a některé dřevozpracovatelské organizace. Mají obavu ze vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších podniků a živnostníků. Ministerstvo zemědělství a LČR kritiku odmítly a tendr označily za jasný a spravedlivý pro všechny subjekty na trhu.
Premiér Petr Nečas ale v úterý odvolal ministra zemědělství Ivana Fuksu, protože s ním byl mimo jiné nespokojen právě kvůli správě lesů. V souvislosti s tím se objevily úvahy o tom, zda Nečasův krok nesouvisí s obřím tendrem na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012. Protikorupční organizace Transparency International k tendru uvedla, že není diskriminační a ani výrazně neomezí hospodářskou soutěž.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down