25.09.2009 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadějí je mimořádné jednání rady

Hlavně mléko bude mít na programu neformální jednání rady ministrů zemědělství, které její předseda švédský ministr Eskil Erlandsson svolal na pátého října. V uplynulých dnech jednal o mléce i Evropský parlament a Evropská komise. Podle Evropského parlamentu by měla stávající opatření Bruselu na podporu chovatelů mléčného skotu pokračovat nejméně do února příštího roku.

 Europoslanci však opatření doposud přijatá Evropskou komisí pokládají za nedostatečná a vyzvali ji, aby dělala víc pro stávající řešení krize i střednědobých a dlouhodobých problémů v odvětví mléka a mléčných výrobků. Komise by měla podle parlamentu neprodleně zavést opatření ke stimulaci poptávky po mléčných výrobcích. Poslanci rovněž chtějí, aby se na podporu organizací producentů a družstev i modernizace zemědělských podniků zřídil evropský mléčný fond ve výši 600 milionů eur. Komise by měla zlepšit průhlednost cen dodavatelském řetězci. Komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová seznámila europoslance s balíčkem opatření, který by měl odvětví pomoci. Patří do něj možnost, aby členské státy dočasně poskytovaly státní podporu až do výše 15 tisíc eur na zemědělce. I sektor mléka by měla chránit nouzová doložka, která by v případě otřesů na trhu dovolovala rychlejší reakci. Komise také navrhuje, aby kvóty, které mohou členské státy vykoupit od producentů a vložit do vnitrostátní rezervy, byly z této rezervy vyloučeny v okamžiku, kdy je třeba rozhodnout, zda je nutno přistoupit k doplňkové dávce. V případě, že doplňková dávka bude nezbytná, může být část odpovídající vykoupené kvótě použita na restrukturalizaci. Komise také prozkoumá vztahy v odběratelsko-dodavatelském řetězci a možnost termínovaného trhu s mlékem.
"Krize se zlepšuje," řekla komisařka v odpovědi na otázky poslanců. Vysvětlila, že ceny másla, mléka a sýru pomalu rostou a poznamenala: „Zatím nejsme tam, kde chceme být, ale jdeme správným směrem“.
Na až deset miliard eur odhadují ztrátu chovatelů dojnic v celé evropské sedmadvacítce organizace COPA/COGECA. Vítají svolání mimořádné rady ministrů zemědělství a vyývají ji v přijetí radikálních kroků, které pomohou zlepšit situaci na trhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down