Nadnárodní obchodní řetězce v ČR znevýhodňují české potravináře. K jejich zboží si účtují vyšší obchodní přirážku, dražší zboží je pak hůře prodejné. Uvedl to dnes prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Mnozí čeští výrobci (potravin), přestože mají výrobky špičkové kvality, mají malou šanci se do nadnárodních obchodních řetězců dostat za přijatelných podmínek, poznamenal Toman.
Podmínky, které řetězce stanovují českým potravinářům pro umístění jejich zboží v obchodních řetězcích, jsou úplně jiné než pro dodavatele ze "starých zemí" EU-15. Jejich přístup (nadnárodních řetězců) ke svým producentům je podle Tomana rozdílný.
Je to podle něj vidět například na ceně másla, které obchodníci nakupují za podobné ceny. Obchodní přirážky jsou tam úplně jiné. Německé máslo se prodává za 35 korun, české máslo se prodává za 42 korun. A rozdíl cen tkví v obchodní přirážce, dodal Toman.
Podle něj bude Potravinářská komora také požadovat, aby výroba potravin byla v ČR stanovena jako živnost vázaná. Výroba potravin je dnes živnost volná. A z toho vzniká spousta problémů. Mluví se dnes o bezpečnosti potravin, o spoustě norem, jak vzdělávat. Dnes, když se kdokoli rozhodne a požádá si o živnostenský list na výrobu potravin, ho dostane, uvedl šéf Potravinářské komory. V případě živnosti vázané bude takový žadatel muset prokázat určité vědomosti a znalosti.
Hospodářská komora ČR, Asociace českého tradičního obchodu a Potravinářská komora se dnes dohodly na užší spolupráci ve snaze zlepšit situace malého a středního podnikání v oblasti českého maloobchodu a zvýšit prodej českých potravinářských produktů. Připravuje se například projekt certifikace obchodů s podílem českých produktů. Potravinářská komora plánuje obnovit cechovní normy.*