22.10.2010 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadšení pro unii a euro u nás klesá

Jen velmi těsná nadpoloviční většina občanů České republiky – přesně 52 procent - je spokojena s členstvím naší země v Evropské unii. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti STEM. Na podobně nízké úrovni byl podíl kladných odpovědí na tuto otázku jen v dubnu 2007. Naopak nejvyšší spokojenost za posledních pět let, a to 66procentní, demonstrovali respondenti loni v lednu.

Jen opatrné nadšení
Přitom většina z Čechů, kteří jsou se členstvím země v unii spokojeni, vyjadřuje uspokojení opatrně, tedy spolu se zmírňujícím slovem „spíše“. Takto je s unií spokojeno 41 procent. Jednoznačnou spokojenost vyjádřilo pouze 11 procent odpovídajících. Jak je vidět, míra spokojenosti s unií výrazně klesla od zmíněného maxima v loňském lednu. Připomeňme si, že v té době se Česká republika ujala předsednictví EU. Z dlouhodobého hlediska nicméně považují analytici STEM podíl spokojených lidí za poměrně stabilní, protože osciluje kolem 60 procent.
Necelá polovina lidí, 48 procent, si myslí, že EU směruje správným směrem, zatímco zbývajících 52 procent občanů vnímá její směřování jako nesprávné.
Unii preferují mladí Při podrobnějším pohledu je zřejmé, že se členstvím v EU jsou nejspokojenější lidé do 29 let věku a občané se středoškolským a vysokoškolským vzděláním. Častěji jsou spokojeni i lidé s dobrým materiálním standardem a pravicově orientovaní občané, zejména příznivci TOP 09 a ODS. Naopak překvapivě podprůměrně spokojeni jsou sympatizanti ČSSD, která se, jak připomíná STEM, prezentuje jako proevropsky orientovaná síla.
Euro už neláká
Ze zářijového průzkumu STEM je také zřejmé, že zavedení eura v České republice podporuje nejméně lidí za pět let, a to jen 30 procent. Jde o nejnižší podporu společné měny od roku 2005, kdy STEM začal tuto oblast názorů našich občanů sledovat Přestože se výrazná většina Čechů cítí být Evropany, 70 procent jich odmítá vyměnit korunu za společnou evropskou měnu. "Tuto skutečnost pravděpodobně způsobují zprávy posledních měsíců, které tvrdí, že stabilitu eura ohrožuje zadluženost některých států unie a následně nedůvěra bank v jejich solventnost," konstatuje STEM. Podle průzkumu je určitě proti zavedení eura 38 procent českých občanů, zatímco 32 procent je spíše proti. Naproti tomu rozhodných příznivců společné měny je pouze devět procent a spíše pro je 21 procent.
Proti přijetí eura jsou v různé míře sympatizanti všech pěti parlamentních stran. Pro přijetí eura jsou častěji stoupenci ODS, a to ze 45 procent, TOP 09 ze 44 procent a Věcí veřejných ze 37 procent, pouze 19 procent příznivců ČSSD a jen 13 procent stoupenců KSČM. „Ani u jedné ze jmenovaných skupin příznivců však nepřevažuje vůle euro v současné chvíli přijmout,“ upozornila agentura STEM.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down