Severočeské pěstitele trápí plné sklady obilovin, potřebují je vyprázdnit, aby za peníze utržené z prodeje mohli nakoupit osivo a další potřeby pro svou činnost. Ve skladech se navíc začínají rychle množit škůdci a s nimi klesá cena potravinářské pšenice ze 3000 na 2000 korun za tunu. Až napřesrok by jim měl s odbytem pomoci lihovar na Mostecku, který by pšenici zpracovával na biolíh, uvedl předseda ústecké krajské agrární komory František Loudát.
V Ústeckém kraji sklidili loni zemědělci ze 107 tisíc hektarů 524 tisíc tun pšenice, což je o 120 tisíc tun více než v roce 2003. To je podle Loudáta úroda, jaká dlouho nebyla. Agrární komora odhaduje, že v celé republice přebývá asi 2,7 milionu tun pšenice. Z toho na 300 tisíc tun české pšenice vypsala Evropská komise mimořádný tendr na nákup středoevropského obilí. Měl by být částečným řešením pro snížení přebytku obilovin v Česku.
S odbytem by měly zemědělcům pomoci lihovary, které budou pšenici zpracovávat na biolíh. Na Litoměřicku vzniklo odbytové družstvo, do kterého se přihlásilo 94 pěstitelů obilí. Farmáři v družstvu se zavázali, že budou obilí dodávat do některého z lihovarů, uvedl Loudát. Do měsíce by podle něj měla státní komise vybrat pět firem, které dostanou licenci na stavbu lihovaru.
Výjimečné postavení bude mít zřejmě lihovar u Litvínova na Mostecku. Začne ho stavět soukromý investor na jaře. Velkou část produkce by měl litvínovský lihovar vyvážet do Švédska, pomoci zbavit se nadúrody obilí, by nám mohl už v roce 2006, dodal Loudát.