Nákaza bluetongue se potvrdila na dvou místech v Maďarsku

V uplynulém týdnu na jihu Maďarska ve dvou místech – Deszk a Hódmezövásárhely – diagnostikovali na hospodářství s chovem skotu katarální horečku, sérotypu 4. Jde o katarální horečku ovcí, neboli bluetongue, která postihuje kromě ovcí také skot a kozy, a přenáší ji savý hmyz, speciálně jeden druh tiplíků. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Katarální horečka může způsobovat i velké úhyny postižených zvířat, zejména ale snižuje užitkovost, zvířatům působí problémy a při větším promoření stáda je ozdravení komplikovanější. Při výskytu této nákazy musí být vymezeno uzavřené pásmo o poloměru až 150 km okolo místa, kde byl virus prokázán. Z tak uzavřeného pásma je velmi omezen přesun zvířat do oblastí mimo pásmo, což má negativní dopad na obchod se živými zvířaty.

Česká republika je v současnosti považována za zemi bez výskytu bluetongue, ale zkušenosti s touto nákazou má. Poslední případ bluetongue sérotypu 8 je z roku 2009. Od roku 2007, kdy byl zaznamenán první pozitivní případ, se až do dubna 2011 na celém území každoročně vakcinoval veškerý skot starší tří měsíců a k tomu ovce a kozy. Díky tomu se nám podařilo tuto nákazu eliminovat.

Státní veterinární správa ČR nákazovou situaci v členských státech pečlivě monitoruje, a ačkoli je dnes nákazová situace v ČR dobrá, výskyt katarální horečky v Maďarsku nelze brát na lehkou váhu, upozornil Duben. Nákaza se tam podle něj dostala z východu, konkrétně z Bulharska, Rumunska a popřípadě Turecka, kde již mají letos zaznamenány desítky ohnisek. V současné době Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko nevakcinují.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down