Nakladače pro bioplynové stanice

Aby práce kolem BPS byla efektivní a ekonomická, je nezbytně nutný dostatečně výkonný a spolehlivý stroj, který se stará o manipulaci s materiálem. Uvedené požadavky beze zbytku splňují také nakladače a manipulátory značky JCB. Díky tomu se již dlouhá léta starají tyto žluté stroje o obsluhu BPS napříč celou Českou republikou.

Podle požadavků na velikost a dynamiku stroje se nabízí buď klasický kloubový nakladač, nebo velký model teleskopického manipulátoru.

Teleskopické manipulátory

Největší model teleskopického manipulátoru nese název JCB 560-80 AGRI XTRA (obr. 1). Pokud je pro práci vyžadován teleskopický výložník, pak je tento stroj ideální a všestranný. Je vybavený unikátní převodovkou DualTech VT, která kombinuje hydrostat s klasickou mechanickou částí. Prvním stupněm je hydrostatický převod (0–19 km/h), 2., 3. a 4. stupeň je přímý mechanický převod řazený pod zatížením (20–40 km/h). V prvním stupni, kdy je převodovka v hydrostatickém módu, je stroj navíc vybaven tzv. Flexi Módem, kdy je možné ručně nastavit otáčky motoru a pojezdovou rychlost pro precizní nastavení.

Srdcem manipulátoru je řadový čtyřválec JCB DieselMax s variabilním turbodmychadlem o výkonu 150 koní. Součástí výbavy je nová kabina CommandPlus, která je delší i širší; o 12 % větší než předchozí. Úroveň hluku na pozici obsluhy je pouze 69 dB. Díky tomu jde o nejtišší manipulátor na trhu. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci dělícího sloupku mezi čelním a střešním oknem obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla.

Obr. 1 – Největší model teleskopického manipulátoru JCB 560-80 AGRI XTRA

Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick jako součást loketní opěrky sedačky. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně. V kabině nechybí klimatizace s volitelným automatickým udržováním teploty. Pro práci v mrazu je užitečná funkce rychlého odmrazování skel.

V případě nasazení pouze na obsluhu BPS nebo další práce přímo v areálu je dostatečný také model AGRI SUPER, který má motor JCB DieselMax o výkonu 130 koní a čtyřstupňovou Powershiftovou převodovkou s manuálním řazením. Objem motoru a další použité komponenty, jako nápravy, kabina, hydraulika a další zůstávají stejné, jako u modelu AGRI XTRA. Tento největší teleskopický manipulátor z dílny JCB je tak možné nakonfigurovat přesně podle požadavků na jeho provoz.

Velké kloubové nakladače

Pro obsluhu BPS je vhodná také skupina velkých kloubových nakladačů. Mezi nejprodávanější modely patří JCB 427 HT AGRI. Díky větším kolům a 100% uzávěrce diferenciálu se pohybuje výrazně rychleji, tedy i efektivněji, než manipulátor. Produktivita práce v porovnání s manipulátorem je odhadem o 30 % vyšší ve prospěch kloubového nakladače, a to při srovnatelné spotřebě PHM. Kloubové nakladače JCB mají široký záběr běžného využití, například při senážích, silážích, rozhrnování, nakládání hnojů, obilí a podobných činnostech. Dalšími přednostmi jsou rychlost (až 40 km/h), obratnost, úspornost a vysoký komfort obsluhy.

Nakladač JCB 427 HT AGRI má motor Cummins QSB o objemu 6,7 litru, výkonu 179 koní, šestistupňovou automatickou převodovkou ZF se zámkem hydrodynamického měniče ve všech stupních. Dále je vybavený automatickým centrálním mazáním, luxusní High-Spec kabinou s integrovanou zadní kamerou, sekundárním displejem pro ovládání stroje a regulaci průtoku oleje pracovní hydrauliky a Full-LED pracovním osvětlením.

Pro nejnáročnější podmínky a extrémní výkon nabízí JCB dva modely kloubových nakladačů s označením „S“, tedy tzv. Farm Master modely. Patří sem JCB 435 S (obr. 2) a větší JCB 457 S, který se vyrábí od loňského roku a nabízí úctyhodný výkon 282 koní (motor Cummins QSB, Stage V), šestistupňovou powershiftovou převodovku se zámkem hydrodynamického měniče na všech stupních a 20 tun hmotnosti.

Obr 2. – Velký kloubový nakladač JCB 435 S
Obr. 3 – Telemaster TM 420

Kloubové nakladače s teleskopickým ramenem

Vedle manipulátoru a klasického nakladače můžeme zařadit také kloubové nakladače s teleskopickým ramenem, tzv. Telemastery. Největším modelem je TM 420 S (obr. 3) s motorem o výkonu 174 koní, osmistupňovou převodovkou Powershift se zámkem hydrodynamického měniče na všech stupních. K tomu je stroj vybavený LED pracovními světly a komfortní kabinou CommandPlus. Na přání může dosahovat pojezdové rychlosti až 50 km/h.*

Ing. Michal Anton
produktový manažer JCB
Foto archiv/PEKASS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down