29.01.2014 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nákup drůbeže celkem a kuřat byl nižší, také zásoby kuřat klesly

Podle výsledků statistického šetření byl v prosinci 2013 nákup drůbeže celkem 16,29 tisíce tun, to znamená o 13 % a 8 % nižší než v listopadu a v prosinci 2012. Obdobně tomu bylo v nákupu kuřat, který tvoří největší objemový podíl v celkovém nákupu drůbeže. Výsledky nákupu zahrnují i množství drůbeže poražené chovateli. Uvádí to v měsíčním statistickém zjišťování o nákupu, zásobách, prodeji a cenách drůbeže a drůbežích výrobků za prosinec 2013 Ilona Bardiovská z Ministerstva zemědělství.

Nákup krůt se podle Bardiovské zvýšil oproti předchozímu měsíci téměř 2,5krát a v porovnání s prosincem 2012 přibližně o polovinu. Nákup slepic se tento měsíc výrazně snížil. Nákup kachen se od listopadu snížil o 7 %, ale při srovnání se stejným obdobím v roce 2012 vzrostl o 16 %.

Přesné údaje nákupu u slepic, kachen, hus a „ostatní“ nelze zveřejnit z důvodu ochrany důvěrnosti údajů, poznamenala Bardiovská.

Nákupní ceny většiny drůbeže v A třídě jakosti zůstaly v prosinci na stejné úrovni jako v listopadu i v prosinci 2012. Jen u slepic došlo při srovnání s listopadem ke snížení nákupní ceny na polovinu. Nákupní cena u běžců se naopak oproti sledovaným měsícům zvýšila (o 26 a 39 %).

Údaj o zásobách drůbeže nedělené celkem (983 tun) zahrnuje v prosinci podobně jako v listopadu pouze zásoby kuřat. Jak uvedla Bardiovská, zásoby kuřat se oproti listopadu snížily o 28 % a byly poloviční než v prosinci předchozího roku. V porovnání se sledovanými obdobími se výrazně snížily zásoby kachen. Ke zvýšení zásob došlo pouze u slepic, a to oproti prosinci 2012. Přesné údaje o zásobách drůbeže jiné než kuřat nemohou být z důvodu ochrany důvěrnosti údajů uvedeny.

Celkové zásoby drůbežích výrobků zůstaly podle Bardiovské v prosinci přibližně stejné jako v listopadu, avšak oproti prosinci 2012 vzrostly o 21 %.  Ke snížení zásob došlo v porovnání se sledovanými měsíci u drůbežích polotovarů (o 39 a14 %). Zásoby drůbežích drobů se naopak při srovnání s prosincem 2012 zvýšily téměř dvakrát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down