Nákup drůbeže se snížil, cena kuřat stoupla

Nákup drůbeže celkem se v únoru snížil proti lednu o devět procent na 15,62 tisíce tun a v meziročním srovnání klesl o pět procent. V nákupu kuřat, který tvoří největší objemový podíl v celkovém nákupu drůbeže, došlo k poklesu o tři procenta. Nákup slepic se od ledna snížil na polovinu, ale při srovnání s loňským únorem se zvýšil o 58 %. V porovnání se stejným obdobím minulého roku se výrazně zvýšil i nákup krůt. Vyplývá to ze statistického zjišťování o nákupu, zásobách, prodeji a cenách drůbeže a drůbežích výrobků za letošní únor, jež zpracovává oddělení státní statistické služby ministerstva zemědělství.

Nákupní cena kuřat v A třídě jakosti vzrostla při srovnání s lednem i s únorem 2010 o dvě a šest procent. Nákupní cena slepic se naopak proti sledovaným měsícům snížila o 28 % a 7 %. Nákupní cena kachen se v únoru zvýšila o pět procent, přesto byla o sedm procent nižší než ve stejném období loňského roku, uvedla Ilona Bardiovská z oddělení státní statistické služby ministerstva zemědělství.
Zásoby drůbeže nedělené celkem se od ledna snížily o třináct procent na 2,6 tisíce tun, přesto byly výrazně vyšší než v únoru 2010. Podobně tomu bylo v zásobách kuřat. Zásoby slepic se v tomto měsíci snížily o čtrnáct procent, ale v porovnání s loňským únorem se naopak 2,7krát zvýšily. Zásoby kachen se v únoru zvýšily o čtrnáct procent, přesto proti stejnému měsíci v minulém roce zaznamenaly až 69% pokles.
Celkové zásoby drůbežích výrobků se při srovnání se sledovanými měsíci snížily o šest a osmnáct procent. K mírnému zvýšení došlo v únoru jen v zásobách drůbežích polotovarů, přestože v porovnání s loňským únorem zaznamenaly největší pokles (o 32 %).
Celkový prodej nedělené drůbeže se od ledna zvýšil o šestnáct procent, avšak byl o šest procent nižší než v únoru 2010. V prodeji kuřat tomu bylo podobně. Nejvíce se proti lednu zvýšil prodej slepic, a to o 77 %. K největšímu poklesu naopak došlo v porovnání se stejným obdobím minulého roku v prodeji kachen o 47 %.
Prodej drůbežích výrobků celkem se oproti lednu i loňskému únoru snížil o osm a deset procent. Ke zvýšení došlo jen v prodeji drůbežích polotovarů, a to v porovnání s loňským únorem o 30 %. Poměr prodeje drůbežích výrobků se měsíčně neustále mění v závislosti na zakázkách jednotlivých zpracovatelů.
Podle údajů získaných šetřením zůstaly letos v únoru zpracovatelské ceny u většiny drůbeže na stejné úrovni jako v lednu. Nejvíce se v porovnání s únorem 2010 zvýšila prodejní cena kuřecích prs s kůží a kostí, a to o 20 %. Výrazné snížení ceny bylo zaznamenáno u krůtího separátu, až o 47 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *