19.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nákup řepky olejné se SZIF nedaří

Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) se zatím nepodařilo nakoupit na volném trhu plánovaných 74 500 tun semene řepky olejné. Zatím získal jen asi 7000 tun této komodity. Stejně tak se nesetkala s úspěchem ani poptávka fondu na burzách. Vyplývá to z posledních informací SZIF.

Z loňské sklizně má SZIF k výrobě bionafty zajistit 230.000 tun řepky, přičemž asi 150.000 tun již rolníci dodali z půdy uvedené do klidu. Současná zásoba řepky by měla vystačit zhruba do května. Fond však nepočítá s možností, že by potřebný objem řepky nezajistil. Podle ředitele SZIF Jana Höcka státní podpora výroby bionafty ohrožena být nemůže. V současnosti podle fondu navíc vázne odbyt metylesteru řepkového oleje (MEŘO), k jehož výrobě je řepka určena. Zastavily se totiž vývozy. Také tuzemská poptávka po bionaftě, kterou tvoří MEŘO z 31 procent, je v zimním období nižší, protože se snižuje objem prací v zemědělství i lesnictví. SZIF převzal státní podporu výroby bionafty od 1. října. Podpora má místo dosavadních dotací formu prodeje řepky za snížené ceny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down