Náměstek: V českém právním rámci není možné zakázat vývoz čehokoli

V současném českém právním rámci není možné zakázat vývoz jakékoli komodity z ČR. V principu by šlo o porušení evropského práva. V reakci na diskusi ohledně vývozu pšenice to na dnešním zasedání sněmovního evropského výboru řekl náměstek pro řízení Sekce pro evropské záležitosti při úřadu vlády Štěpán Černý. Svaz pekařů a cukrářů v tiskové zprávě uvedl, že ČR by měla omezit vývoz pšenice, jejíž cena je kvůli bojům na Ukrajině meziročně zhruba dvojnásobná.

"Chápu, že krizová situace může dovést vládu k různým krokům. Pro tento krok ale není zákonný rámec zejména proto, že obchod s pšenicí neprovádí stát jako celek, ale provádí ho v nějaké formě soukromé subjekty, které se na tom trhu aktivně podílí jako výrobci a prodejci," uvedl Černý. Pokud by kabinet k podobnému kroku přistoupil, bude podle něj muset upravit legislativu.
"Principy regulace vnitřního trhu Evropské unie a nějaká vývozní omezení jsou velmi citlivé, protože jsou zakázány primárním právem," dodal Černý.
Podle svazu by běžný chléb letos mohl stát i 60 korun. Prudké zdražení pšenice prohlubuje problémy pekařů, kteří se potýkají s rostoucími cenami energií a pohonných hmot. Mnozí kvůli tomu čelí existenčním problémům. Snížení dopadů by mohl stát dosáhnout i prostřednictvím dotací pro pekárny, uvedl svaz.
Podle předsedy evropského výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) se prověřují možnosti stanovení maximální výše cen. "Druhá věc je, že stát má nějaké strategické zásoby pšenice, které mohou trh ovlivňovat. Ale je to otázka právní i technická, co se s tím dá dělat," dodal.
Ministerstvo zemědělství nepovažuje regulaci vnitřního trhu za dobré řešení. Mohla by fungovat jako opatření všech členských států proti sobě navzájem, sdělil v úterý mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Úřad hledá možnosti, jak snížit tlak na růst cen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down