21.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Napodobeniny mléčných výrobků prodávají některé řetězce údajně klamavým způsobem

Prodej napodobenin mléčných výrobků, které jsou vyrobeny z rostlinných tuků, je v České republice velmi rozšířený a může být v rozporu se zákonem o potravinách. Ten zakazuje uvádět do oběhu potraviny klamavě označené nebo je nabízet ke spotřebě klamavým způsobem, upozornily Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) a Ekologický právní servis (EPS). Právníci EPS vyzvali řetězce Delvitu a Ahold, aby prodej napodobenin mléčných výrobků upravily.

Na českém trhu jsou podle mluvčí SOS Ivany Pickové k dostání napodobeniny sýrových produktů, šlehačky a másla, které jsou místo mléka vyrobeny z rostlinných tuků. Vnějším provedením, zavádějícími názvy a zejména umístěním mezi pravými mléčnými výrobky vzbuzují zdání, že jde o skutečné mléčné výrobky. Tento způsob považuje SOS a právníci EPS za klamavý, řekla. Základem levnějších napodobenin mléčných výrobků jsou ztužené rostlinné tuky, což podle Pickové podstatně ovlivňuje nejen jejich chuť, ale také nutriční význam pro lidský organismus.
Mluvčí Delvity Petr Uchytil řekl, že značení všech výrobků odpovídá platné legislativě a zákazníci řetězce si na způsob prodeje napodobenin mléčných výrobků u nich nestěžují. Pokud by se ale ukázalo, že zákazníci jsou tím zmateni, pak zareagují například jiným způsobem značení, ale zatím se k tomu nechystají, dodal.
Libor Kytýr z Ahold Central Europe sdělil, že Ahold bere podnět SOS vážně a provede speciální kontrolu, aby se ujistila, že prodávané výrobky jsou správně označeny. Zároveň zdůraznil, že před uvedením do oběhu veškeré výrobky procházejí kontrolou z hlediska splnění požadavků na kvalitu, bezpečnost a označování v souladu s platnou legislativou ČR a EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down