04.08.2006 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nařízení ruší novelu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se při kontrole odmítá řídit poslední novelou vinařského zákona. Je totiž v rozporu s legislativou unie.
Počátkem července nabyla účinnosti novela zákona o vinohradnictví a vinařství. Zavádí pojem malovinař pro producenta, který vyrobí maximálně dva tisíce litrů vína za rok.

Pro takto definovaného malovinaře stanovuje výhodnější podmínky. Záměrem je osvobození malých producentů vína od některých povinností určených legislativou unie, například od vedení evidenčních knih a zasílání příslušných prohlášení. Přitom by podle novely mohli tito vinaři celou svoji produkci prodat do tržní sítě. Mluvčí inspekce Daniela Kolejková však upozorňuje, že příslušný přímo závazný předpis Evropské unie od těchto úkonů osvobozuje jen ty vinaře, kteří pěstují vinnou révu na ploše do deseti arů nebo produkují nejvýše tisíc litrů vína. Další podmínkou je, že toto víno neuvádějí na trh, ale prodávají je k přímé potřebě ve svých sklípcích. Jde hlavně o malé producenty podél vinařských stezek. Jejich činnost je spojená s krajinou a neovlivňuje jinak přísně regulovaný trh s vínem. Stejné úlevy mají podle evropského nařízení samozřejmě i malí moravští a čeští vinaři, kteří splňují podmínky zmíněného nařízení. Podle Kolejkové jsou povinni zaslat na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský za rok pouze jedno, popřípadě dvě hlášení.
Jak mluvčí dále upozornila, novela se také snaží změkčit pravidla pro označování etiket vín údajem o obci a viniční trati. Zatímco nařízení EU vyžaduje, aby v tom případě z dané trati pocházely všechny hrozny použité k výrobě vína, novela připouští aby to bylo jen 85 procent produkce. Zbylé hrozny by podle ní mohly pocházet z jiných vinic. Vzhledem k tomu, že nařízení unie jsou přímo účinná ve všech členských státech, není možné jejich ustanovení v národní legislativě upravovat. Ustanovení novely, která jsou s nařízením v rozporu, jsou proto neplatná a je samozřejmé, že kontroloři se jimi nebudou řídit.
"Ministerstvo zemědělství zcela souhlasí s postupem SZPI," reagoval na informace Kolejkové Hugo Roldán z rezortního oboru komunikace. Jak vysvětlil, novela vznikla na podkladě poslanecké iniciativy. MZe jejího předkladatele opakovaně upozorňovalo, že jeho snaha o zvýhodňování malých producentů vína v ČR nad rámec společné legislativy EU může způsobit kolizi s komunitárním právem. Návrh novely předložil bývalý lidovecký poslanec Jan Grůza. Podle něj je důležité, jak se k novele postaví Brusel, s nímž by mělo MZe o věci jednat. Rozhodnutí o tom, zda se ČR o výjimku z nařízení unie požádá, zůstává na nové vládě.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down