Národní dotace by se měly v příštím roce zvýšit na 2,25 miliardy korun

Vláda v pátek projedná národní dotační programy pro zemědělce na příští rok. Proti schválenému návrhu pro letošní rok by měly vzrůst o 680 milionů korun na 2,25 miliardy korun. Národní programy představují jen velmi malou část celkových agrárních podpor, většina peněz jde z rozpočtu Evropské unie. V průběhu roku pak proti původnímu návrhu ještě rostou.

Největší část národních dotací v posledních letech směřuje na nákazový fond pro chovatele hospodářských zvířat, v příštím roce by mělo jít o 1,1 miliardy korun. Na letošní rok původně ministerstvo počítalo s 600 miliony korun, nakonec jej ale zvýšilo na 1,1 miliardy. V rámci národních programů jsou podporováni například i zpracovatelé, včelaři či ovocnáři. Národní dotace směřují také k rybníkářům nebo do státních hřebčínů. V závěru roku vždy rovněž bývají do programů přesouvány nevyčerpané prostředky z některých jiných programů.

Českému zemědělství se loni dařilo. Zemědělci vydělali meziročně skoro o 40 procent více, zisk se zvýšil na 23,2 miliardy korun. Výsledek byl nejlepší od roku 1998, odkdy je v Česku statisticky sledován. Na rekordním zisku se podílela hlavně mimořádně dobrá úroda, příznivý vývoj výkupních cen u živočišných komodit a nárůst dotací.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) loni vyplatil v rámci společné zemědělské politiky (SZP) na dotacích 37,6 miliardy korun. Největší část dotací představovaly přímé platby, které činily 24,3 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down