05.06.2007 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní ozdravovací program přináší první výsledky

Za 16 měsíců realizace Národního ozdravovacího programu, který byl zahájen loni v lednu, vzrostl počet hospodářství prostých IBR (infekční bovinní rhinotracheitidy) o 13 procent ve srovnání s počátkem roku 2006. V lednu 2006 bylo v ČR evidováno 22 procent hospodářství prostých IBR. Dnešní skutečnost je 35, 3 procenta prostých chovů. Pro Agroweb to uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Příznivé výsledky dosavadního průběhu lze podle Dubna přičíst skutečnosti, že v řadě zejména drobných stád skotu nebyla laboratorním prošetřením zjištěna žádná pozitivní zvířata. Tato stáda se tudíž neozdravovala a po nezbytných závěrečných vyšetřeních byla převedena do hospodářství prostých. Na zvýšení procenta prostých stád mělo a ještě v roce 2007 bude mít vliv to, že v části testovaných stád byl zjištěn malý počet pozitivních zvířat. Část těchto stád skotu již ozdravila a zbývající ozdraví do konce roku 2007 metodou bez vakcinace, která je rychlá a levná.
IBR není z laického pohledu obzvlášť nebezpečná choroba skotu, ale její zákeřnost spočívá v tom, že její průběh nebývá bouřlivý, nicméně škody v chovech jsou velké. Infekce probíhá buď s klinickými příznaky, tj. záněty dýchacího ústrojí a pohlavních orgánů, horečky, výtok ze sliznic a zmetání březích krav. Anebo jde o formu latentní, která se projevuje především snížením užitkovosti a dalším nenápadným šířením původce nákazy.
K 1. květnu letošního roku byl u nás skot chován v 22 734 hospodářstvích v celkovém počtu 1 434 789 kusů skotu. Krav, jaloviček a jalovic bylo chováno v 17 008 hospodářstvích celkem 1 092 062 kusů. Býků pak bylo v 5 726 hospodářstvích celkem 342 727 kusů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down