Národní park Šumava hospodařil se ziskem

Národní park Šumava loni hospodařil se ziskem 14,5 milionu korun. Náklady na provoz činily 384,5 a příjmy 399 milionů korun. Od ministerstva životního prostředí, které je zřizovatelem organizace, dostal park příspěvek 181 milionů korun. Dalších 218 milionů korun pak představuje výnos z vlastní činnosti, což je především prodej dřeva. Uvedl to mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

"Těžební činnost je přitom oproti předchozím rokům směrována do mladších porostů, kde je vysoký podíl tenkého a také poškozeného dříví. Proto klademe mimořádný důraz na správné třídění, aby se obecně méně ceněné dříví z mladých porostů maximálně zhodnotilo," uvedl náměstek ředitele NP Šumava pro péči o lesní ekosystémy Jan Kozel. Například v roce 2009 podle něj prodával park metr krychlový dřeva průměrně za 1000 korun, v roce 2013 za 1586 korun a loni stejný objem za 1665 korun. "Je to jednak tím, že v roce 2014 byla příznivá situace na trhu s dřevem. Ale hlavní vliv má precizní třídění dřeva a pružná reakce na momentální tržní poptávku, a to i vzhledem k vysokému podílu zásahů v mladých porostech," dodal Kozel. Šumavský národní park loni vytěžil 23 000 kubických metrů kůrovcem napadeného dřeva. Navíc loni při plánovaných těžbách padlo 86 tisíc metrů krychlových stromů v převážně mladých, uměle založených porostech.  "Kromě toho se v roce 2014 obnovilo 237 hektarů lesa. Z toho téměř polovina umělou výsadbou, ve které dominovaly listnaté dřeviny. Nejvíce se vysadilo mladých buků, kterých bylo více než 151 000 kusů," uvedl Kozel. Národní park Šumava loni investoval největší část peněz především do turistické infrastruktury. Jednalo se o částku 193 milionů korun, z čehož 145,5 milionu korun tvořily peníze ze získaných dotací. Mezi největší investice patří započaté stavby návštěvnických center na Kvildě a v Srní. Další peníze putovaly na úsek mezinárodní cyklostezky v okolí Prášil nebo na stavbu stanice integrovaného záchranného systému ve Stožci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down