Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku

Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě pobočku. Veřejnost si může expozici v areálu Dolních Vítkovic, jejíž část je věnovaná například pivovaru Radegast, prohlédnout od 18. září. Muzeum se zároveň připojí k akci Moravskoslezského kraje Vstupy zdarma, která trvá až do konce října. Lidé tak za návštěvu platit nebudou. Uvedla to mluvčí muzea Jitka Taussiková.

"Jsme rádi, že prvním státním muzeem v Ostravě je právě pobočka Národního zemědělského muzea. Může se sice zdát, že Moravskoslezský kraj nemá se zemědělstvím mnoho společného, ale byl, a ostatně stále je, zemědělsky produktivním regionem. A pokud jde o železo a ocel, hrají ve vývoji lidské civilizace, tedy i zemědělství, důležitou roli," uvedl v tiskové zprávě ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). I proto podle něj bylo rozhodnuto, že nová pobočka Národního zemědělského muzea vznikne právě zde. "Resortní peníze spolu s evropskými pomohly zachránit krásnou industriální památku určenou k demolici a muzeum pro ni zajistilo zajímavý a atraktivní obsah," dodal. Muzeum totiž vzniklo v původním dvojhalí vítkovických železáren, které sloužilo jako měděná huť a posléze jako sklad žáruvzdorného materiálu a tzv. Veronikárna, kde se opravovaly a renovovaly vozy Veronika převážející žhavé železo. Autory architektonického řešení úprav obou hal a nové vestavby jsou Josef Pleskot a Milan Šraml. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout studijní depozitáře historické zemědělské techniky a expozice zaměřené na regionální i české potraviny. První výstavní sezonu bude podle Taussikové zahajovat projekt 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích, který poprvé představí padesátiletou historii této regionální potravinářské značky. Na prezentaci Radegastu se přímo podílejí pracovníci pivovaru. "Iniciátorem expozice je muzeum. My mu pomáháme. Máme archivy a řadu exponátů, které jsme poskytli," řekl manažer Radegastu Marek Grabovský.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down