Naši cukrovarníci nesouhlasí s plošným snížením produkčních kvót

Tuzemské cukrovary nesouhlasí s německým návrhem, aby se členským zemím EU vzhledem k přebytku cukru na evropském trhu od sezony 2006/07 plošně o desetinu zkrátily kvóty pro výrobu této komodity. Řekl to předseda Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřich Reinbergr s tím, že Česká republika by pak nemohla vyrobit dost cukru pro vlastní potřebu.

Česká republika má kvótu pro výrobu cukru 455 tisíc tun, z níž jen malou část tvoří objem pro vývoz. Krácení o desetinu by tak znamenalo i redukci výroby pro domácí trh. Podle Reinbergra je pro české výrobce přijatelný běžný mechanismus řešení přebytku na trhu, tedy takzvaná deklasifikace, kdy se kvóty snižují nikoli paušálně, ale podle poměru k celkové evropské kvótě. Pro Česko pak krácení není tak velké, protože na celkové evropské výrobě má relativně malý podíl. Tento mechanismus byl uplatněn pro rok 2005/06, kdy bylo mezi tuzemské výrobce rozděleny kvóty o objemu 436 tisíc tun, tedy asi o 19 tisíc tun nižší proti základu. Podle Reinbergra by bylo žádoucí, aby EU případnou deklasifikaci kvót pro další sezonu vyhlásila v průběhu února nebo do poloviny března, tedy do termínu setí řepy.
„Jsme zásadně proti,“ řekl k německému návrhu generální ředitel Moravskoslezských cukrovarů Stanislav Tobola. Česko podle něj bylo už v minulosti poškozeno tím, že dostalo nízkou kvótu na export.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *